Nowoczesna edukacja przyrodnicza

Sala ekspozycyjna, warsztatowa, audiowizualna, dwa infokioski przybliżą tajniki przyrody. Zakończył się pierwszy etap przebudowy ośrodka edukacji przyrodniczej Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych w Ładzy.

Pomysł na stworzenie ośrodka w Ładzy zrodził się prawie 10 lat temu. Wcześniej władze gminy Pokój przekazały budynek, który został wyremontowany. – Teraz trwa jego doposażenie. Będą się tutaj odbywały zajęcia związane z edukacją przyrodniczą. Od lat prowadzimy zajęcia w terenie. Teraz będziemy mieli miejsce, gdzie można pracować w trakcie braku pogody – mówi Ireneusz Hebda, dyrektor Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych.

W ośrodku będą zajęcia głównie dla dzieci i młodzieży. Miejsce to otwarte jest również na turystów i rodzin. Na odwiedzających czeka m.in. nowoczesny plac zabaw, ogródek ziołowy, ogródek edukacyjny przed budynkiem, liczne tablice edukacyjne, duża, zadaszona wiata, ławy, stoły, miejsce na ognisko czy profesjonalna stacja naprawy rowerów. Wszystkie te elementy sprawiają, że zarówno zorganizowane grupy, jak i turyści mogą tu doskonale spędzać czas. Planowana jest rewitalizacja ogródka ziołowego, domków dla owadów błonkoskrzydłych oraz uzupełnienie zieleni w otoczeniu budynku na podstawie stworzonej koncepcji zagospodarowania tego terenu.

Hubert Kołodziej, przewodniczący sejmikowej Komisji Edukacji, Nauki, Kultury i Sportu podkreśla, że brakowało miejsca gdzie mogłaby być prowadzona edukacja stacjonarna. – W przeszłości byłem dyrektorem w szkole, która dziś jest ośrodkiem edukacji. Tutaj zawsze była ciągłość nauczania dzieci i młodzieży. Po zamknięciu szkoły była tutaj siedziba Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Zawsze naszym pomysłem było rozwijanie bazy noclegowej w tym miejscu. To pozwala na skuteczną edukację. To również znacząca promocja regionu. Bardzo wiele osób przyjeżdża tutaj spoza województwa – mówi.

Wójt gminy Pokój, Barbara Zając, przypomina, że pierwsze opracowania dokumentacji zostały przygotowane 10 lat temu. – Skutecznie złożyliśmy wniosek o dofinansowanie z funduszy unijnych. Teraz posiadamy obiekt, w którym szkoły będą mogły realizować np. „nocowanki” czyli zajęcia z możliwością noclegu – mówi.

Na odwiedzających czekają 24 miejsca noclegowe w 6 pokojach dwuosobowych i 2 pokojach sześcioosobowych. W sali ekspozycyjnej prezentowane będą najciekawsze gatunki roślin i zwierząt oraz ich siedliska występujące na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego.

Jak zauważa marszałek Andrzej Buła, nowatorskie przekazywanie wiedzy nie może się wiązać wyłącznie z odpytywaniem i sprawdzianami. – To atrakcyjność sprawia, że przyswajanie wiedzy staje się łatwiejsze i przyjemniejsze. Pracownicy parków krajobrazowych od lat przygotowują zajęcia edukacyjne, teraz mają do dyspozycji budynek, w którym znajdują się pomieszczenia, które sami przygotowywali  i opracowali – dodaje.

Jedna z sal, wyposażona została w nowoczesne projektory 3D i nagłośnienie, pozwoli na zabranie odwiedzających prosto do świata dzikiej przyrody i pokazania najciekawszych walorów przyrodniczych regionu. Do dyspozycji zwiedzających Ośrodek zainstalowane będą  dwa kioski multimedialne, dzięki którym będzie można poszerzyć swoją wiedzę o parku, poznać najciekawsze miejsca, atrakcje, szlaki, a także sprawdzić swą wiedzę w quizach.

 

PW

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy