Nowoczesne centrum edukacyjne w Opolu

Symulacja pożaru na klatce schodowej, mieszkaniu, wypadku na autostradzie czy nieumiejętnego wykorzystania prądu elektrycznego. Na takie pokazy mogą liczyć zwiedzający Centrum Edukacyjne przy Państwowej Straży Pożarnej w Opolu.

Dorośli i dzieci mogą korzystać z specjalnie przygotowanych pomieszczeń, które mają pomóc zrozumieć przyczyny pożarów. Właściciele firm dowiedzą się o szczegółowych rozwiązaniach, jakie można wykorzystać w zabezpieczeniu przeciwpożarowym budynków. Na dzieci czekają zajęcia ze strażakami, podczas których nauczą się m.in. udzielania pierwszej pomocy, zachowania na drodze w trakcie wypadku, mieszkaniu czy lesie.

Brygadier Adam Janiuk, zastępca komendanta miejskiego straży pożarnej w Opolu spodziewa się, że w tym roku centrum odwiedzi około 3000 osób. – Jednym z ciekawszych pomieszczeń jest spalony pokój. W warunkach bezpiecznych podpaliliśmy meble oraz wyposażenie standardowego mieszkania. Odwiedzający nas zobaczą filmy edukacyjne, w których omawiamy zagrożenia i podpowiadamy, jak się uchronić od niebezpiecznych sytuacji. Dzieci mogą skorzystać z mini-stanowiska kierowania straży pożarnej. Jest bardzo ciekawie, ponieważ symulujemy pracę strażaków – dodaje.

Ucząc się bezpieczeństwa na drogach dzieci uczą się odczytywać oznaczenia słupków drogowych, wykorzystania trójkąta ostrzegawczego czy korzystania z telefonu S.O.S.

Jedno z pomieszczeń poświęcone jest bezpiecznemu wykorzystywaniu prądu elektrycznego. – Pokazujemy przyczyny pożaru z pozostawionego żelazka czy przeciążonego przedłużacza – dodaje Janiuk.

 

Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa opolskiego podkreśla edukacyjny charakter centrum. – To świetnie przygotowane miejsce dzięki zapałowi strażaków. Skorzystają z tego głównie dzieci, ale również edukować się będą w tym miejscu dorośli. Opolscy strażacy pokazują, że dbają o bezpieczeństwo zarówno pożarowe i drogowe. Najlepiej kształcić od samego początku. To miejsce powinno odwiedzić każde dziecko, mieszkające w naszym województwie – dodaje Ogłaza. Centrum zostało dofinansowane z budżetu województwa.

PW

Nasze serwisy