Kobiety dla kobiet i o kobietach

 „Kobiety – nieskończone możliwości” – Pod takim hasłem odbywają się dwudniowe warsztaty dla pań zaangażowanych m.in. w działalność organizacji pozarządowych czy forum seniorów i forum młodzieży.

Wczoraj w Opolu (08.03), dziś w Mosznej (09.03) zaangażowane społecznie kobiety mogą korzystać z rad kosmetologów, rehabilitantów, doradców medycyny estetycznej oraz zadbać o swoją fryzurę, dłonie. W czwartek specjaliści uczyli poprawnego make-up czy zasad florystyki, kobiety mogły wziąć udział w atrakcyjnych warsztatach.  Nie zabrakło życzeń i kwiatów, które w imieniu władz województwa wręczał członek zarządu Antoni Konopka.

Gościem pań był reportażysta Mariusz Szczygieł, który opowiadał o specyfice narodu czeskiego. Mówił m.in. o tym, że często spotykał się z opinią, że to właśnie język polski, a nie czeski jest śpiewny i dziecięcy. W trakcie wykładu akcentował dystans Czechów do samych siebie, umiłowanie ich do żartu czy zupełnie inny niż polski sposób rozwiązywania problemów.  – Od Czechów możemy uczyć się cieszenia z życia. Kiedy jeszcze kilkanaście lat temu na ich plakatach opis filmu brzmiał „komedia”, to analogicznie w Polsce, ta sama produkcja określana była jako „dramat społeczny”. To nam pokazuje „coś” o obu narodach – mówi Szczygieł.

Dwudniowe spotkanie, to – obok integracji – chęć zwrócenia uwagi na to, że kobiety coraz częściej decydują o życiu społecznym.

Barbara Kamińska, dyrektor Biura Dialogu i Partnerstwa Obywatelskiego urzędu marszałkowskiego chciała, by spotkanie było spojrzeniem na siebie przez kobiety. – To obraz kobiety w pracy, domu, wolontariacie, decydowaniu o ważnych sprawach. Kobiety są coraz bardziej świadome swoich wyzwań społecznych – mówi Kamińska.

W trakcie spotkania kobiety mogły również usłyszeć o programach proponowanych przez samorząd województwa opolskiego:  „Opolskie dla Rodziny” czy „Opolska Mama ma Moc”

Barbara Kamińska zaznacza, że nieprzypadkowo uczestniczkom zaproponowano warsztaty kosmetologiczne czy możliwość skorzystania z różnorodnych zabiegów. – Korzystajmy z tych możliwości, kobieta silna to kobieta pewna siebie, znająca swoją wartość – dodaje.

Kosmetolog Justyna Uroda doradzała, jak na co dzień domowymi sposobami zastąpić wizytę u kosmetyczki. Jednocześnie proponowała kilkanaście zabiegów również przy zastosowaniu profesjonalnego lasera. – Dziś przeprowadzam peeling dłoni, masaż i parafinę. Wszystko po to, aby zrelaksować i pozwolić odpocząć – tłumaczy Uroda.

Dziś panie spędzają dzień w Mosznej. Tam będą rozmawiać o potrzebach kobiet, usprawnieniu ich życia w społeczeństwie oraz o oczekiwaniach wobec samorządu województwa opolskiego.

PW

Nasze serwisy