Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

W dniach od 22 do 24 marca delegacja województwa opolskiego wzięła udział w obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Szekesfehervar na Węgrzech.

Na Węgrzech byli: członek zarządu województwa Antoni Konopka, wiceprzewodnicząca Sejmiku Elżbieta Kurek i radni Komisji Współpracy z Zagranicą i Promocji Regionu, artyści i przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego. Główną tematyką tegorocznych spotkań była współpraca młodzieży, w wyjeździe wzięli więc udział również  Izabela Podobińska, pełnomocnik ds. organizacji pozarządowych oraz Sebastian Warowy, przewodniczący Forum Młodzieży Samorządu Województwa Opolskiego. Wśród opolskich artystów, którzy przeprowadzili warsztaty i zajęcia z udziałem węgierskiej młodzieży i seniorów znaleźli się Agnieszka Szyniec, która przeprowadziła, cieszące się wielkim powodzeniem warsztaty zdobienia jaj wielkanocnych, żongler Krzysztof Riewold oraz duet Jędrka i Julki Skibów.

Podczas spotkania z władzami Komitatu Fejer oficjalna delegacja naszego regionu omawiała z partnerami węgierskimi kolejne propozycje współpracy. To m.in. zaproszenie do udziału w imprezach sportowych i w Międzynarodowych Targach Turystycznych „W stronę słońca”, organizacja wystawy Fundacji Krajcaros w WBP w Opolu w sierpniu, a także pomysł wspólnego projektu, mającego na celu popularyzację historii relacji polsko-węgierskich wśród młodzieży. Fora młodzieżowe miasta Opola  i województwa opolskiego zadeklarowały zaangażowanie się w projekt, który zainteresował także władze obydwu regionów i ich stolic.

Nasze serwisy