Program Odnowa Wsi ma już 20 lat

W gronie lokalnych liderów, samorządowców i przedstawicieli świata nauki świętowano w Filharmonii Opolskiej jubileusz 20-lecia Programu Odnowy Wsi w naszym regionie. Rozstrzygnięto także plebiscyt „NTO” na najlepszego opolskiego sołtysa i sołectwo.

Opolski program „Odnowy wsi” był pierwszym w kraju przedsięwzięciem, w którym mieszkańcy terenów wiejskich sami wyznaczali cele i określali kierunki rozwoju swoich miejscowości. Te efekty widać na każdym kroku – opolskie wsie wyróżniają się ładem przestrzennym, estetyką, dbałością o dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe. Ale ich najistotniejszym wyróżnikiem jest to, iż mieszkańcy uwierzyli, że warto wziąć sprawy w swoje ręce i zmieniać swoje otoczenie.

– Na opolską wieś w latach 2004-2016 trafiło ponad 131 mln złotych z pieniędzy unijnych, a sołectwa zrealizowały 6000 projektów o łącznej wartości 350 mln złotych- przypomniał marszałek województwa opolskiego, Andrzej Buła. Podziękował on liderom lokalnym, mówiąc, że to właśnie ludzie są największym kapitałem  naszego regionu i to od nich zaczęły się zmiany na opolskiej wsi. – Ktoś to rozpoczął, komuś chciało się podjąć wielkiego zadania – powiedział.

Marszałek podziękował także Ryszardowi Wilczyńskiemu, twórcy procesu odnowy wsi w województwie opolskim, obecnie posłowi na Sejm RP. Zadeklarował, że program będzie nadal wspierany i na jego kontynuację znajdą się pieniądze, bo byłoby grzechem zmarnować wysiłek minionych 20 lat.

Głos zabrał także Ryszard Wilczyński, przypominając, że w czasach transformacji ustrojowej, program Odnowy Wsi był dla jej mieszkańców szansą na rozwój. Ludzie masowo przychodzili na spotkania, budowali lokalne strategie, bo wierzyli, że poprzez nie zrealizują swoje marzenia. – Pierwszy projekt musiał się udać – mówił Ryszard Wilczyński, dodając, że w obecnych czasach, gdy wieś coraz mocniej się wyludnia, musi zacząć poszukiwać swoich źródeł żywotności i takich atutów, które pozwolą jej przetrwać.

Z kolei Joachim Wojtala, burmistrz Gogolina i zarazem przewodniczący Polskiej Sieci Odnowy i Rozwoju Wsi, zwracał uwagę na przeobrażenia, jakie dokonały się w gogolińskich sołectwach, a zwłaszcza w Kamieniu Śląskim, który dzięki inicjatywie arcybiskupa Alfonsa Nossola stał się wsią sanatoryjną, perłą i opolskim szmaragdem. Burmistrz przypomniał, że w latach dziewięćdziesiątych XX wieku w gminie nie było ani jednego miejsca noclegowego, dzisiaj jest ich 450, przybyło kilkaset nowych miejsc pracy.

– Patrząc z perspektywy 20 lat można powiedzieć, że sukces programu Odnowy Wsi to sukces ludzi, którzy uwierzyli w możliwość zmiany, zaangażowali się w rozwój swoich małych ojczyzn, o których można powiedzieć, że wykonali bardzo ciężką, ale niezwykle dobrą robotę – mówił Antoni Konopka, członek Zarządu Województwa. Przywołał on liczne przykłady spotkań krajowych i zagranicznych, na których stawiano opolską Odnowę jako wzór godny naśladowania.

Uroczystość była okazją do uhonorowania najaktywniejszych liderów i działaczy Odnowy. Odznakę honorową „Za Zasługi dla Województwa Opolskiego” otrzymała prof. dr hab. Irena Niedźwiecka-Filipiak z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, której zaangażowanie w proces odnowy wsi zaktywizowało mieszkańców do budowania oferty i marki opolskich miejscowości. Drugą osobą uhonorowaną odznaką została Grażyna Kuźnik, koordynator odnowy wsi w gminie Popielów, której postawa i zaangażowanie przyczyniały się do promocji działań na obszarach wiejskich naszego województwa.

Trzydziestu sześciu najaktywniejszych uczestników programu Odnowy uhonorowanych zostało medalami okolicznościowymi z okazji jubileuszu. Oprócz nich medale otrzymało pięć osób, które w szczególny sposób przyczyniły się do rozwoju opolskiego programu i jego promocji w kraju. Byli to: Ryszard Wilczyński – poseł na Sejm RP, twórca programu, Mariola Szachowicz – zastępca dyrektora Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi UMWO, dr Zbigniew Kuriata z Instytutu Architektury Krajobrazu UP we Wrocławiu (był nieobecny w Opolu), dr Krzysztof Badora z Katedry Ochrony Powierzchni Ziemi UO oraz Lesław Czernik – moderator Odnowy Wsi.

Rozstrzygnięto także przeprowadzony przez „Nową Trybunę Opolską”, a odbywający się pod patronatem marszałka województwa opolskiego, plebiscyt na najlepszego sołtysa i sołectwo w regionie.

I miejsce zajęła w nim Eryka Jonek, która rządzi od 42 lat w Pawłowicach gm. Gorzów Śląski, drugie miejsce zdobył Dariusz Gajewski, sołtys od lat 15 we wsi Starowice Dolne gm. Grodków, a trzecie Urszula Lenartowicz ze wsi Jakubowice w powiecie głubczyckim.

Wśród sołectw najwięcej głosów otrzymały Pawłowice (nagroda finansowa 3000 zł ufundowana przez marszałka), druga była Puszyna w gminie Korfantów,  a trzecie – Osiecko w gminie Zębowice (nagrody: odpowiednio 2000 i 1500 zł ufundowane przez marszałka).

Na zakończenie uroczystości senator Ireneusz Niewiarowski, prezes Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów, zachęcał opolskie sołectwa do wzięcia udziału w ogólnopolskim konkursie na najlepszy projekt zrealizowany z funduszu sołeckiego.

MS

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy