Jeden bilet na autobus i pociąg

PolRegio i PKS w Strzelcach Opolskich chcą wspólnie wozić pasażerów. To początek budowania sieci połączeń i możliwość zakupu wspólnego biletu.

Z jednej strony chodzi o zmniejszenie liczby samochodów w mieście, z drugiej, o ułatwienie dojazdu mieszkańcom mniejszych miejscowości do miast powiatowych. Jeżeli wszystkie procedury będą sprawnie załatwiane, już w grudniu będzie można podróżować wykorzystując wspólny bilet z Krapkowic do Gogolina i tam przesiąść się do pociągu.

Krzysztof Zgorzelski, prezes PolRegio chce, aby oferta przewoźnika w przyszłości była rozwijana i trafiła do wszystkich miejscowości w regionie.  – Chcemy integrować transport w zakresie oferty, rozkładu jazdy i zakupu wspólnego biletu. Rozpoczynamy rozmowy z PKS ze Strzelec Opolskich, aby budować wspólną propozycję. Polega ona na tym, aby skomunikować Krapkowice z dworcem kolejowym w Gogolinie. Dzięki temu pasażerowie mogliby liczniej korzystać z  pociągów. To ułatwi dojazd nie tylko do Opola, ale np. Wrocławia – mówi.

Do tej pory spółka PolRegio podpisała siedem podobnych umów w dwóch województwach.

Jacek Król, prezes PKS w Strzelcach Opolskich chciałby, aby wspólne połączenia realizować już od grudnia tego roku. – Będziemy pracować nad dostosowaniem rozkładów jazdy i taryf, tak aby pasażer na jednym bilecie mógł jechać do miejsca docelowego – mówi Król.  Prezes PKS zapowiada również zwiększenie liczby połączeń oraz zakup nowych autobusów.

– Wystąpiliśmy wraz z gminą Kędzierzyn-Koźle w ramach tzw. programu niskiej emisji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego o zakup 15 autobusów. Nowoczesny tabor powoduje, że zwiększa się liczba osób, która chce korzystać z naszych usług. Przez ostatnie lata zauważamy przyrost pasażerów. Komunikujemy wioski i sołectwa wokół Krapkowic, ta komunikacja funkcjonuje od kilkunastu lat. Chcemy w przyszłości zwiększyć również liczbę przystanków – dodaje prezes PKS.

– Namawiamy do tego, aby korzystać z komunikacji zbiorowej – mówi Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa opolskiego. – Wykorzystujemy proste rozwiązania od lat wdrażane w państwach zachodnich. Jako organizator przejazdów w województwie opolskim chcemy integrować przewoźników. Wspólny bilet już działa w Opolu. Pasażer, który ma bilet miesięczny komunikacji miejskiej, na terenie miasta może również jeździć pociągami, to bardzo cenne rozwiązanie, które chcemy rozpropagować i wdrożyć w całym województwie – mówi Ogłaza.

Dodajmy, że w Gogolinie będzie budowany węzeł przesiadkowy, co może zachęcić do korzystania z oferty. Dodatkowo, w barwach PolRegio, na opolskie tory wyjadą wkrótce dwa zmodernizowane składy ED-72.

 

PW

 

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy