Brzeg z podpisaną umową niskoemisyjną

Niemal 20 milionów złotych na inwestycje niskoemisyjne w subregionie brzeskim. Brzeg i Skarbimierz zostaną połączone ścieżkami rowerowymi, zbudowane zostaną „bike&ride” i „park&ride”. Park Wolności i skwer przy ulicy Jagiełły nabiorą nowego blasku. Nie zabraknie inwestycji drogowych.

Prawie 8 kilometrów dróg i ścieżek dla rowerów, 2 obiekty bike&ride, 92 stanowiska dla rowerów, nowoczesny parking. To jedynie część inwestycji w powiecie brzeskim, Brzegu i Skarbimierzu. Kolejna tzw. umowa niskoemisyjna podpisana.

– To są największe w historii pieniądze jakie zostały zdobyte przez naszą gminę. Chcemy uatrakcyjnić zabytkową część miasta. Chodzi o Park Wolności nad Odrą oraz skwer przy ul. Jagiełły i Wojska Polskiego. Będą to promenady i rozbudowa bulwarów brzeskich. Przewidziano również wykonanie oświetlenia ulicznego w celu zwiększenia bezpieczeństwa uczestników ruchu. Uporządkowany zostanie układ komunikacyjny ul. Wolności, przez wydzielenie dwukierunkowej ścieżki rowerowej, przygotowanie miejsc parkingowych i wymianę nawierzchni. Elementem uzupełniającym będzie montaż małej architektury  i prace związane z zielenią – mówi burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak.

Przy placu dworcowym zostanie wybudowany parking bike&ride na 66 rowerów. Budowę tras spacerowo-rowerowych zaplanowano m.in. na ul. Nadbrzeżnej i Wolności w Brzegu.

Zyskuje również Skarbimierz. Ścieżki rowerowe zostaną zbudowane przy ulicach: Pępice-Brzeg, Małujowice-Skarbimierz, Pępicka–Skarbimierz Osiedle (ul. Parkowa), Osiedle Skarbimierz-Pępice (ul. Motoryzacyjna), Skarbimierz-Osiedle – ul. Parkowa, 6 oraz Żłobizna-Przylesie. Powstanie parking dla rowerów przy ul. Brzeskiej oraz przystanek autobusowy przy ul. Parkowej.

– Bardzo mi zależało na połączeniu ścieżką rowerową Skarbimierza i Brzegu. Tego oczekiwali mieszkańcy, aby usprawnić przemieszczanie się między naszymi miejscowościami – mówi wójt Skarbimierza Andrzej Pulit.

Marszałek województwa opolskiego przypomniał, że prace związane z przygotowaniem tych projektów rozpoczęły się ponad dwa lata temu. – Na początku nie było łatwo, odbywaliśmy wiele spotkań i konsultacji. Zależało mi na dobrym i sprawnym wykorzystaniu tych pieniędzy. Celem były spójne inwestycje prowadzone między gminami. To udało się we wszystkich subregionach. Korzystając z funduszy Unii Europejskiej wykorzystujemy na rzecz mieszkańców. Zbudowaliśmy partnerstwa i przekazaliśmy pieniądze na inwestycje, które chcą przeprowadzić poszczególni partnerzy – mówi marszałek Andrzej Buła. Barbara Mrowiec przewodnicząca rady miasta dodaje:  – Jako radni popieraliśmy działania burmistrza, zdajemy sobie sprawę, ze musieliśmy zabezpieczyć wkład własny. Współpraca z urzędem marszałkowskim i marszałkiem jest bardzo dobra. Wiemy, że nasze miasto ma bardzo duże potrzeby, a dzięki tym pieniądzom są one zaspokajane – dodaje Mrowiec.

O pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego starał się również powiat brzeski. Przy fragmencie ulicy Piastowskiej i placu dworcowym zostanie wydzielona droga dla rowerów, a przy wylocie z Parku Centralnego w Brzegu wykonane zostaną azyle dla rowerzystów.  Ciągi pieszo rowerowe powstaną przy ul. Wrocławskiej i Oławskiej.

Andrzej Buła w trakcie spotkania mówił o tym, że jest zwolennikiem większego przekształcania istniejących  dróg w centrach miast na ścieżki rowerowe. Wskazał przy tym na rozwiązania zastosowane w Monachium.

PW

 

Nasze serwisy