Sąsiedzka współpraca

Sejmikowa Komisja Współpracy Zagranicznej i Promocji Regionu gościła swoich czeskich odpowiedników z partnerskiego Kraju Ołomunieckiego.

Choć oficjalnie opolskie współpracuje z regionem ołomunieckim od 15 lat, to większość czeskich radnych była z oficjalną wizytą w naszym regionie po raz pierwszy, bowiem wybory samorządowe w Czechach odbyły się jesienią ubiegłego roku. Tamtejszy parlament regionalny liczy 55 reprezentantów, z których wybiera 11 osobowy zarząd.

W trakcie spotkania okazało się, że oba nasze regiony mają wiele podobieństw. Mamy np. podobną liczbę zawartych umów partnerskich (po 10),  w tym zarówno Czesi, jak i my współpracujemy z chińską prowincją Fujian. Współpracę transgraniczną obsługuje wspólny sekretariat w Ołomuńcu, złożony z polskich i czeskich pracowników. Czesi zachęcali do turystyki rowerowej w lecie i narciarskiej zimą, zachwalali swoje zamki i pałace, pokazywali walory uzdrowiskowe Jesieników. Opolanie zapraszali do Mosznej, Rogowa, Pawłowic, nad jeziora turawskie i nyskie, opowiadali o wspólnym projekcie transgranicznym w ramach Interregu V-A, dzięki któremu wytyczone zostaną trasy rowerowe biegnące wzdłuż granicy.

„Granicy” – jak zauważał radny Andrzej Sałacki – umownej, bo przecież szlabanów od dawna nie ma, są za to pomysły, by sąsiedzkie położenie wykorzystać jak najlepiej, z korzyścią dla obu stron.

Od marca przyszłego roku będzie realizowany projekt e-turysta z aktywną mapą polsko-czeskich atrakcji i kulinariów.

Czescy radni pobyt w naszym regionie wykorzystali nie tylko na rozmowach – zwiedzili w Opolu kamieniczkę mieszczańską, gościli na zamku w Mosznej.

MS

Nasze serwisy