Plama farby, kobiety i seledynowe okulary

Na frontonie budynku Liceum Plastycznego im. Jana Cybisa w Opolu odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą Bolesławowi Polnarowi, zmarłemu przed trzema laty, opolskiemu grafikowi, malarzowi, plakaciście i pedagogowi.

Autorem tablicy jest Robert Suchiński, artysta-rzeźbiarz, a prywatnie przyjaciel Bolesława Polnara.

Uroczystość zgromadziła rodzinę, przyjaciół, znajomych oraz sympatyków twórczości plastyka. Tablicę odsłonili Iwona Polnar, żona Bolesława, a także wicemarszałek Stanisław Rakoczy i prezydent Opola, Arkadiusz Wiśniewski. Samorząd województwa był jednym ze współfundatorów tablicy, przeznaczając na ten cel kwotę pięciu tysięcy złotych.

– Bolesław Polnar był postacią, która nie wymaga żadnej rekomendacji, ani laudacji. Nasza skromna wpłata jest hołdem mieszkańców regionu dla tego wielkiego artysty – powiedział wicemarszałek Stanisław Rakoczy.

Robert Suchiński wspominał, że gdy dostał zlecenie na tablicę poświęconą Polnarowi, od razu wiedział, że nie może to być płaski, prostokątny kawałek kamienia. – Towarzyszyła mi ekstaza i udręka – mówił. – Ekstaza, bo był to dla mnie zaszczyt i wyzwanie, a poza tym lubię rzeźbić. Udręka, bo Bolek to człowiek legenda, który przekraczał ramy. Dlatego tablica jest kompozycją otwartą. Plama farby ma symbolizować artystę malarza, kobiety pochodzą z obrazów Polnara, dodałem zamyślony wyraz twarzy i nieodłącznego papierosa.

Artysta też pozwolił sobie na drobny żart, umieszczając na nosie Bolesława Polnara seledynowe okulary. – To moja wizja Bolka, mam nadzieję, że nie burzy ona Państwa wizji – powiedział rzeźbiarz zwracając się do zebranych.

Druga część uroczystości odbyła się w salach liceum plastycznego, gdzie zgromadzono prace artysty oraz tort. Został on dedykowany dwóm wielkim opolskim artystom – Bolesławowi Polnarowi, który urodził się 30 czerwca i niebawem obchodziłby urodziny oraz Leszkowi Ołdakowi (urodziny 10 czerwca), przyjacielowi Polnara, który w trakcie spotkania wspominał kolegę.

MS

Nasze serwisy