Otrzymali medale od dzieci

Jak co roku, podczas letniego festynu opolskiej Fundacji DOM, wręczone zostały uroczyście medale „Serce Dziecku”. W tym roku honory dla przyjaciół dzieci odebrali nauczyciel z Jędrzejowa Marek Błoch i Marcin Pawlicki, funkcjonariusz służby więziennej z Kluczborka.

Medal „Serce Dziecku” przyznawany jest już od 30 lat przez dzieci i młodzież z województwa opolskiego, a otrzymują go osoby, które  swoją działalnością i postawą zdobyły zaufanie, sympatię i szacunek dzieci. Wyboru laureatów dokonuje co roku dziecięco – młodzieżowa kapituła, działająca pod patronatem Marszałka Województwa Opolskiego.

Pierwszy tegoroczny laureat, Marek Błoch, jest nauczycielem wychowania fizycznego w Publicznym Zespole Szkół  w Jędrzejowie, a z wnioskiem o uhonorowania pana Marka wystąpili uczniowie właśnie tej szkoły. Podkreślali w tym wniosku, że ze wszystkim mogą się do niego zwrócić, bo swoim zachowaniem stwarza atmosferę przyjaźni i zaufania, a jednocześnie „odgrywa bardzo dużą rolę w szkolnej rodzinie”. Natomiast o odznaczenie  Marcina Pawlickiego wystąpiły dzieci, które otrzymały pomoc dzięki organizowanym przez niego akcjom charytatywnym. Wymieniały m.in. jego zaangażowanie w akcje „Spokojny sen dziecka”, „Zdążyć    z pomocą”, „Dawcy narządów”, „Zostań dawcą szpiku”.

Tradycją jest, że pretendenci do tytułu „Serce Dziecku” muszą z uśmiechem wypić sok cytrynowy. Udało się  i medale w imieniu marszałka Andrzeja Buły wręczył laureatom tego odznaczenia wicemarszałek Roman Kolek.

Obydwaj laureaci nie kryli wzruszenia, przyjmując te ordery. – Nie wierzyłem, że coś takiego może mnie spotkać po tylu latach pracy – mówił Marek Błoch. – Pomimo wielu odznaczeń, jakie posiadam, to będzie dla mnie najważniejsze, bo nadały mi je dzieci. To, że tutaj jestem, na pewno doda mi wiele sił do dalszej pracy – dodawał. A Marcin Pawlicki dziękował i dzieciom, które go nominowały do orderu i kapitule, która mu dała tak wielkie wyróżnienie.

 

Festyn Fundacji Dom zgromadził, jak zwykle, tłumy Opolan. Nie zabrakło atrakcji dla dużych i małych. Były warsztaty, ekspozycje rękodzieła z warsztatów terapii zajęciowej i występy artystyczne podopiecznych fundacji i domów pomocy społecznej.

VR/PW

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy