„Wszystkie śmierci dziadka Jurka”

W ramach Tygodnia Europejskiego Biuro Województwa Opolskiego w Moguncji zorganizowało spotkanie autorskie z pisarzem Matthiasem Nawratem, który urodził się w Opolu i wyjechał z Polski jako dziesięciolatek w 1989 roku. Dziś mieszka w Berlinie i jest autorem trzech powieści.

Matthias Nawrat debiutował w 2012 roku powieścią „Wir zwei allein”, za którą otrzymał m. in. Nagrodę Promocyjną im. Adelberta von Chamisso, przyznawaną pisarzom niemieckim obcego pochodzenia. Powieść „Unternehmer“ (2014) zebrała znakomite recenzje i została nominowana do nagrody Deutscher Bücherpreis; wyróżniono ją m. in. nagrodami Kelag-Preis i Bayern 2-Wortspiele-Preis. Odczyt dotyczył ostatniego działa Nawrata, które ukazało się w 2015 i zostało przetłumaczone na język polski. Powieść ta została uhonorowana m.in. Medalem Alfreda Doeblina, przyznawanym przez Akademię Nauki i Kultury w Moguncji.

„Wszystkie śmierci dziadka Jurka” to powieść, opowiadająca o XX-wiecznej Polsce z punktu widzenia dziadka Jurka, które swoje liczne opowieści przekazuje swojemu wnukowi. Luźno oparta na faktach narracja przesiąknięta humorem łagodzącym grozę wojny i komunistycznego reżimu towarzyszy czytelnikowi przez całą lekturę. Dziadek Jurek, więzień Oświęcimia, a później członek PZPR, dyrektor opolskiego domu handlowego, wyrzucony w końcu z „wilczym biletem” w związku z fałszywymi podejrzeniami o łapówkarstwo, do końca życia wierzy w komunizm i z niechęcią patrzy na zięcia, którego życiowym celem jest nielegalny wyjazd do Kanady.  Przygody  dziadka Jurka pokazują zawiłości ostatniej epoki  naszego kraju  z ciekawej perspektywy Śląska Opolskiego.

Spotkanie autorskie odbyło się w Muzeum Kraju Związkowego Nadrenii-Palatynatu i  zgromadziło wielu gości, których przywitał Hans-Josef Bracht – Wiceprezydent Landtagu Nadrenii-Palatynatu. Matthais Nawrat po raz kolejny zauroczył moguncką publiczność, która miała po oficjalnej części okazję na dyskusję z pisarzem przy lampce nadreńskiego wina i śląskich smakołykach.

Biuro Województwa Opolskiego dziękuje wszystkim sponsorom za umożliwienie organizacji spotkania. Szczególne podziękowania dla: Kancelarii Kraju Związkowego Nadrenii-Palatynatu, Landtagu Nadrenii-Palatynatu oraz Winnicy Steiger z Nierstein.

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy