Druhna Marysia z nagrodą im. Jana Całki

Przyznana po raz pierwszy nagroda Jana Całki trafiła do druhny Marii Markuszewskiej oraz Miejsca „X”. Statuetka upamiętniająca opolskiego społecznika wyróżnia liderów społecznych. Gala nagrody została zorganizowana w czwartkowe popołudnie w Teatrze Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki.

Założycielka drużyny opolskich wodniaków, czyli 41. Harcerskiej Drużyny Żeglarskiej, Maria Markuszewska, doceniona została za 55-letnią pracę na rzecz dzieci i młodzieży. Po odebraniu nagrody nie kryła wzruszenia i nawiązała do swojej mamy.

– Kiedy byłam kilkunastoletnią dziewczynką, jednym z sześciorga rodzeństwa, moja mama mówiła: rób tak, aby ciebie chwalono, a nie żebyś ty się chwaliła. Kiedy ponad 30 lat temu remontowałam „Barkę”, pewna osoba, która już nie żyje, przekonywała mnie, że nikt mi za to nie podziękuje. Powiedziałam mu, że nie czekam na podziękowania, ponieważ robię to z miłości dla dzieci i młodzieży – mówi Markuszewska. Dodaje, że na ostatnim miejscu jest drużynową, na pierwszym zaś szkutnikiem, żeglarzem i wychowawcą. – Żeglowałam już wszędzie, po jeziorach, morzach, dzięki przyjaciołom odwiedziłam również Karaiby, ale najlepiej jest tutaj nad Odrą i na naszym Bałtyku – dodaje Markuszewska.

W kategorii organizacja pożytku publicznego docenione zostało Miejsce „X”, które ma swoją siedzibę w oficynie przy ulicy Sienkiewicza w Opolu. Z założenia prezentują się tam artyści i twórcy poza oficjalnym nurtem, którzy nie mieliby możliwości samodzielnego  zorganizowania wystaw czy przedsięwzięć artystycznych.

Rok temu, na przestrzeni 130 metrów kwadratowych, stworzona została przestrzeń do wystaw, kameralnych koncertów, spektakli oraz dyskusji o tematyce kulturalno-społecznej. Przez ten czas zorganizowano tam ponad 20 różnych wydarzeń artystycznych. Dominika Armatys, która odebrała nagrodę przypomina, że starania o remont obiektu trwały ponad cztery lata. – Cieszę się, że jesteśmy doceniani nie tylko w Opolu, ale również w Polsce. Bardzo dla nas jest ważne, że jesteśmy w tym miejscu, w którym jesteśmy – dodaje Armatys.

Nagroda im. Jana Całki  to pomysł opolskiego ratusza. W pierwszej edycji wyłoniono 21 osób oraz 13 miejsc i imprez z Opola. Jan Całka zmarł 5 kwietnia 2016 roku w wieku 75 lat. Był działaczem związkowym, jednym z liderów NSZZ „Solidarność” Regionu Opolskiego w latach 80-tych,  a przez wiele lat w opolskim urzędzie miasta pracował z organizacjami pozarządowymi.

Jak przypomina członek zarządu województwa Szymon Ogłaza, który reprezentował władze regionu na gali, także Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego wspiera społeczników. W ubiegłym roku na współpracę z organizacjami pozarządowymi przeznaczono ponad 6 milionów 134 tysiące złotych z budżetu województwa. Poza tym współpraca coraz częściej ma także charakter pozafinansowy. Powstają m.in. wspólne pozarządowo-samorządowe zespoły o charakterze doradczym, przyznawane są nagrody – w ubiegłym roku już po raz szósty „Opolską Niezapominajką” nagrodzono najlepszą organizację, a po raz drugi marszałek wręczył nagrody społecznikom roku.

Nasze serwisy