Szlify zawodowe zdobyli w Hiszpanii

W trakcie odbywającego się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego Forum Młodzieży „Młodzieżowe Opolskie” marszałek Andrzej Buła wręczył tzw. Europassy Mobilność 16 uczniom III klasy logistycznej Zespołu Szkół Licealno-Techniczych w Kluczborku. W październiku ubiegłego roku odbyli oni miesięczną praktykę w hiszpańskiej Sewilli.

Wyjazd do Sewilli był możliwy dzięki udziałowi w projekcie „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego”. Był on realizowany w ramach Programu Operacyjnego „Wiedza-Edukacja- Rozwój” (POWER). Cały wysiłek organizacyjny, w tym także wypełnienie wniosku, wzięła na siebie Barbara Mazur, nauczyciel w zespole, a zarazem koordynator projektu. Młodzież pracowała w Sewilli przez cały październik w marketach handlowych Carrefour Express oraz Dia. W wolnych chwilach zwiedzała miejscowe atrakcje, a także wypoczywała. Zdaniem uczniów były to najpiękniejsze i najciekawsze wakacje życia. Przed wyjazdem uczniowie zaliczyli 30-godzinny kurs języka angielskiego i 10-godzinny języka hiszpańskiego, kolejne 30 godzin tego języka zaserwowano im na miejscu w Hiszpanii.

Zwieńczeniem odbytej praktyki był certyfikat „Europass Mobilność”, wydany w trzech językach.

– Młodzież zyskała większą pewność siebie, łatwiej jej będzie odnaleźć się na rynkach pracy – mówiła Barbara Mazur, dzieląc się przy okazji refleksją, że polskie projekty, w porównaniu do niemieckich i hiszpańskich, mają skalę trudności skutecznie zniechęcającą do ich pisania, a sam raport z odbytego wyjazdu to 37 stron. – Ale trzeba to robić, choćby dla dobra młodzieży – podkreślała.

Następna 16-osobowa grupa uczniów pojedzie na staże zawodowe do Sewilli w lipcu tego roku.

Marszałek województwa Andrzej Buła gratulując młodym ludziom, żartował, że słowa „projekt” i „beneficjent” robią zawrotną karierę i żadna sfera życia się im nie oprze. Zachęcał młodzież, by wniosek projektowy przeszła krok po kroku korzystając np. z generatora, który funkcjonuje w UMWO. Marszałek poinformował także o 150 tysiącach złotych, które są do wykorzystania z programu Bardzo Młoda Kultura. Zachęcał, by młodzi ludzie pisali ciekawe projekty i sięgali po pieniądze na ich realizację.

W odpowiedzi usłyszał , że już jeden uczniowski projekt został złożony do Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego.

 

MS

Nasze serwisy