Opolska mama ma moc i mądrość

OPOLSKA MAMA MA MOC – to hasło kampanii, to książka, to wreszcie wiele działań zaplanowanych, by wspierać opolskie mamy, kobiety, które mają rodzinę, pracę, pasję i które to wszystko potrafią łączyć.

To kampania wymyślona, zainicjowana i realizowana przez kobiety dla kobiet – ale przy wsparciu zarządu województwa i marszałka Andrzeja Buły. Jej oficjalna inauguracja już 15 maja w Sulisławiu, a 20 kwietnia w urzędzie marszałkowskim odbyło się spotkanie z inicjatorkami i uczestniczkami kampanii.

Marszałek witając uczestniczki spotkania podkreślał, że to przede wszystkim kampania świadomościowa. – Dzięki paniom chcemy dotrzeć do wielu środowisk, których potrzeby dla nas, urzędników, są często trudne do zidentyfikowania – mówił. – Już dziś w regionie dzieje się wiele ciekawych rzeczy,  jest wiele projektów dla mam, kobiet w ciąży czy seniorek. Marzy nam się, abyście były ambasadorkami tego, co robimy, by dotrzeć do wszystkich. By te miliony euro,   które mamy do zaoferowania kobietom i rodzinom w naszym regionie, trafiły tam, gdzie są najbardziej potrzebne.

O samej kampanii, jej pomyśle, o tym, co się już zdarzyło i co ma się wydarzyć, mówiły inicjatorki – Karina Bedrunka i Agnieszka Okupniak z Departamentu Koordynacji Programów Operacyjnych UMWO. Była więc mowa o książce z hasłem kampanii w tytule, która będzie promowana właśnie w Sulisławiu, a jest przygotowana i opracowana przez kobiety  dla kobiet. Mówiono o spotkaniach, podczas których pomysłem tej kampanii zarażane były kolejne środowiska kobiece w regionie. I wreszcie podkreślano potrzebę kolejnych spotkań w kolejnych środowiskach i kolejnych miejscach, by wiedza o tym, z czego kobiety, mamy i rodziny mogą korzystać, była jak najszersza.  Przez całe spotkanie przewijał się motyw konieczności wzajemnego wspierania się i wymiany doświadczeń. Uczestniczki mówiły o swoich problemach – matek kilkorga dzieci na pełnym etacie, matek dzieci z niepełno sprawnościami –  i o tym, jak je przezwyciężają.

Kampanię wspierają  także kobiety, które osiągnęły sukces,i mają ogromne doświadczenie i chcą się nim dzielić. Prof. Dorota Simonides, prof. Anna Król z Politechniki Opolskiej, prof. Wiesława Piątkowska-Stepaniak z Uniwersytetu Opolskiego to tylko kilka z nich. Prof. Dorota Simonides podkreślała, że kobieta może dużo, ale musi też dać sobie radę sama ze sobą, by pogodzić tę wielość ról, które przychodzi jej spełniać. – Dlatego konieczna jest ta moc. Bez niej nie ma rodziny – mówiła.

– Opolska mama ma moc i wielką mądrość. Nauczmy się nią dzielić – podsumował marszałek spotkanie.  Na koniec zapraszał wszystkie uczestniczki  na oficjalną inauguracje kampanii. Będzie ona już 15 maja, w pałacu w Sulisławiu, a jej gościem będzie komisarz UE Elżbieta Bieńkowska.

VR/PW

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy