O rozwijaniu pasji z Jurkiem Owsiakiem

Festiwal Kariery w Opolu odwiedziło kilka tysięcy młodych osób z całego regionu. Była to okazja do spotkania się z Jurkiem Owsiakiem oraz odwiedzenia kilkudziesięciu stoisk przy których prezentowały się szkoły. Na finał ze swoim recitalem wystąpił Michał Szpak.

„Festiwal Kariery. Od pasji do zawodu” w tym roku zorganizowany został przez Wojewódzki Urząd Pracy i Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego w DomExpo w Opolu. Młodzież miała okazję do rozmów z doradcami zawodowymi oraz  uczniami szkół ponadgimnazjalnych.  Z swoim repertuarem wystąpiła m.in. orkiestra żeglugi śródlądowej z Kędzierzyna-Koźla, na bębnach grali muzycy z  ethnica-art, nie brakowało pokazu walki capoeira.

Marszałek Andrzej Buła witając się z młodzieżą nawiązał do swojej pasji, czyli piłki nożnej. – Ta moja pasja doprowadziła mnie do miejsca, w którym jestem. Kariera gdzieś się zaczyna, gdzieś się rodzi. Najczęściej są to nasze zainteresowania. Dodatkowo jak jesteśmy w tym dobrzy, naturalnie rozpoczynają się sukcesy. To jest początek tego co później może być naszą drogą zawodową. Róbmy, to co lubimy, a kariera przyjdzie sama – powiedział marszałek.

Głównym gościem wydarzenia był Jurek Owsiak, pomysłodawca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, akcji związanych z ratowaniem życia czy festiwali muzycznych. Po  spotkaniu z opolską młodzieżą powiedział: –  Mówimy bardzo konkretnie. To, co ci ludzie zrobią wychodząc z naszego spotkania, zależy od nich. Pamiętam, jak ponad dwadzieścia lat temu byłem na Woodstocku, kto wtedy pomyślałby, że zrobię po kilku latach podobny festiwal. Powiedziałem im, że to oni będą zmieniali świat. My, dorośli, mamy talent do psucia. Oni świat budują na swoich wartościach. Jest to świat trochę wirtualny, ale wielkich możliwości, których my nie znaliśmy.

Jurek Owsiak nawiązał również do swoich lat młodości i szkoły. – Szkoła nie była partnerska, ale zbudowana na strachu. Dojrzewaliśmy w świecie wielkich pragnień. Mogliśmy sobie jedynie wyobrażać, jak można odbierać koncert, występ ulubionego zespołu na żywo. Wszystko było zdobywane, a priorytety były inne. Wydawało się, że jak nie da się zdobyć zawodu w młodym wieku, to  dalsza kariera jest przekreślona. Dziś jest zupełnie inaczej, nic nie jest przecinane z góry – dodaje.

W trakcie spotkania z młodzieżą Jurek Owsiak przypomniał również zeszłoroczny Przystanek Woodstock. Podczas jego trwania  upamiętniono tych, którzy zginęli  w trakcie zamachu terrorystyczny w Nicei. – Idźcie w stronę radości. Radość  rodzi radość. Nienawiści nie da się zwalczyć nienawiścią. Nie marnujcie swojego życia. Idź w stronę tych, którzy ci pomogą  – mówił Owsiak.

 

Festiwal był również okazją do rozmów z uczniami szkół ponadgimnazjalnych, którzy namawiali do wyboru konkretnych zawodów.  Bernadeta Kostuś chce być w przyszłości dietetyczką: – Jest coraz większe zainteresowanie zdrowym stylem życia, a w szkole dowiadujemy się o dietach. To jest moim zdaniem przyszłościowy zawód. Coraz więcej osób chce studiować, uczyć się i dokształcać  – dodaje Kostuś. Dawid przyznał, że interesuje się elektroniką. – Szkoła pomaga mi w dużym stopniu, ale zdobywam sam wiedzę, szukam jej w Internecie, książkach. Lubię się dokształcać – mówi.

Odwiedzający festiwal mogli również sprawdzić umiejętności przyszłych fryzjerów.  – Mamy bardzo dużo zajęć praktycznych, zawód fryzjera nie przestanie istnieć. Nie da się wynaleźć robota, który podpasuje fryzurę do urody – mówi  Sebastian Opara ze Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Opolu. Dawid Knapik, laureat ogólnopolskiej olimpiady budowlanej, uczy się w opolskim zespole szkół budowlanych: – Szkoła jest na bardzo wysokim poziomie, budownictwo jest przyszłościowe. Możemy projektować coś nowego, wprowadzać swoje pomysły. Szkoła pozwala nam się rozwijać – mówi Knapik.

Agata Mroczek, wykładowczyni w  Państwowej Wyższej Zawodowej Szkole Medycznej  w Opolu, namawiała na studiowanie na kierunkach medycznych. – Przygotowujemy do zawodu terapeuty, pielęgniarki, dietetyki, położnej. To są zawody bardzo ważne z powodu zdrowia człowieka. Społeczeństwo z jednej strony się starzeje, z drugie zaczyna dbać o siebie. Ważna jest wykwalifikowana kadra – mówi Mroczek.

 

Młodzież mogła również wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez psychologów,  sprawdzić swoje predyspozycję pod kątem zawodu kierowcy czy policjanta.

PW

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy