Pamiętamy o Żołnierzach Wyklętych

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbywały się w wielu miejscowościach regionu. Były nie tylko uroczystości oficjalne, ale także gry terenowe, biegi „Tropem Wilczym”, spotkania.

W Opolu, w przeddzień oficjalnych obchodów, w opolskiej katedrze biskup Paweł Stobrawa odprawił mszę świętą w intencji Żołnierzy Wyklętych. 1 marca, podczas uroczystej akademii, wojewoda opolski uhonorował  weteranów walki o niepodległość Polski, a uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Opolu zaprezentowali okolicznościową inscenizację.

Oficjalne uroczystości odbyły się po południu na opolskim Placu Wolności, pod Pomnikiem Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego. Był apel pamięci, salwa honorowa, okolicznościowe wystąpienia. Występujący w imieniu władz samorządowych regionu członek zarządu województwa Szymon Ogłaza wyrażał uznanie ludziom,  którzy przywracają Żołnierzy Wyklętych do narodowej historii. – Żołnierze Wyklęci niewątpliwie zasługują na naszą pamięć – mówił podkreślając, że to między innymi dzięki zaangażowaniu obywatelskiemu przywracana jest im godność i pamięć. – Trzeba kontynuować również prace ekshumacyjne. Bo jako wspólnota narodowa mamy obowiązek zadbać o godny pochówek  bohaterów – podkreślał.

Uczestnicy uroczystości złożyli pod pomnikiem wiązanki kwiatów, zapalili znicze.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych upamiętniający żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, obchodzony jest od 2011 roku. Termin obchodów nie jest przypadkowy. 1 marca 1951 roku, w więzieniu przy Rakowieckiej 37 na warszawskim Mokotowie, wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, ostatnich koordynatorach „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją” – Józefie Batorym, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu, Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Adamie Lazarowiczu i Józefie Rzepce.

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy