Nowy inwestor zatrudni w Opolu ponad 500 osób

 

Ponad 500 osób planuje docelowo zatrudnić firma IAC, która ulokuje się na terenie opolskiej podstrefy WSSE, do niedawna należącym do sióstr zakonnych. Powstawać tam będą elementy wykończenia wnętrz samochodowych.

– To kolejna firma z branży motoryzacyjnej, która wybiera nasz region. Pojawienie się nowego inwestora cieszy nie tylko ze względu na dużą liczbę miejsc pracy, które zamierza stworzyć, ale też przez wzgląd na fakt, że reprezentuje on branżę automotive. A ta jest jedną z najprężniej rozwijających się branż inwestujących w nowoczesne technologie – podkreśla marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.

W ubiegłym. roku decyzje o zainwestowaniu w województwie opolskim podjęły m.in. niemiecka IFA (Ujazd) czy amerykański Henniges Automotive (Prudnik) z sektora automotive. Wśród firm branży motoryzacyjnej, które już wcześniej ulokowały swoje zakłady na Opolszczyźnie, wymienić można m.in. takie przedsiębiorstwa jak Mubea czy Tru-Flex w Ujeździe, Global Steering Systems Europe i Polaris w Opolu czy Donaldson oraz Johnson Controls w Skarbimierzu.

Nowy inwestor – międzynarodowy koncern branży motoryzacyjnej International Automotive Components (IAC) Group – z ogółem 14 ha działki w opolskiej podstrefie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Invest Park należącej do niedawna do zakonu zajmie 10 ha. Inwestycja IAC w Opolu ma być warta ok. 20 mln dolarów.

7 lutego miasto Opole zorganizowało konferencję prasową, na której oficjalnie przedstawiło nowego inwestora. Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski dziękował firmie za wybór lokalizacji i podkreślił, że to wielkie wyróżnienie dla miasta, a szczególnie ważne dla lokalnej społeczności będą miejsca pracy, które stworzy firma.

W Opolu koncern IAC będzie produkować elementy wykończenia wnętrz samochodowych, np. elementy tapicerki czy podłokietniki. – Pierwsze nabory pracowników mają się odbywać w pierwszym kwartale tego roku – informuje dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG) Roland Wrzeciono.

Firmę IAC na etapie wyboru miejsca lokalizacji fabryki obsługiwało działające w ramach OCRG Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera (COIE). Główny Specjalista COIE Piotr Regeńczuk, który zajmował się obsługą firmy relacjonuje, że oferta dla tego inwestora, reprezentowanego przez znaną firmę doradczą w Polsce i kilku innych państwach, została przygotowana i wysłana na przełomie lutego i marca ub. roku. Natomiast 10 marca 2016 odbyło się spotkanie z przedstawicielami koncernu. – W ramach tego spotkania zaprezentowaliśmy województwo opolskie jako region przyjazny dla inwestorów. Przygotowaliśmy też i przedstawiliśmy dane oraz analizy dotyczące opolskiego rynku pracy, a podczas objazdu pokazaliśmy tereny w Prudniku, Głuchołazach, Nysie, a także w Opolu – mówi Regeńczuk.

Potem miał też miejsce wyjazd do fabryki IAC na Słowacji i przygotowane zostały informacje nt. potencjalnych pracowników w Polsce. – Decyzję o tym, że wybór firmy padł właśnie na Opole, poznaliśmy w listopadzie – podała kierownik opolskiego COIE dr Iwona Święch – Olender.

IAC Group to międzynarodowy koncern branży motoryzacyjnej, który ma swoje przedstawicielstwa na całym świecie. Kwatera główna firmy mieści się w Luxemburgu. IAC ma też swoje lokalizacje np. w Belgii, Szwecji, Czechach, na Słowacji, w Holandii, Wielkiej Brytanii czy Rumunii.

KK-OCRG

Nasze serwisy