Odtwarzanie alei czereśniowych

Wzdłuż drogi powiatowej z Leśnicy w kierunku Góry Świętej Anny, na terenie parku krajobrazowego, uczniowie czwartej klasy szkoły podstawowej w Leśnicy sadzili młode drzewka czereśniowe. To część dużego projektu, w ramach którego odtwarzane są stare, zabytkowe aleje drzewne.
Aleje czereśniowe to ważny element krajobrazu okolicy Góry Świętej Anny. Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych w ramach projektu unijnego „Inwentaryzacje przyrodnicze kluczem do edukacji ekologicznej i ochrony bioróżnorodności w województwie opolskim” przeprowadził inwentaryzację często już bardzo wiekowych alei. Teraz, w celu podtrzymania tradycji i zachowania tego cennego elementu krajobrazu, na terenie parku „Góra Świętej Anny” zostanie posadzonych 420 nowych drzewek czereśniowych.
Dzieciom w sadzeniu drzewek 16 listopada towarzyszył członek zarządu w województwa Antoni Konopka. Sam także posadził jedno z nich. – Sędziwe czereśnie będą zastąpione przez młode drewka. To dobry program, bo z jednej strony jest to nawiązanie do tradycji, sięgającej połowy XVIII wieku, z drugiej zaś – wspaniała edukacja najmłodszych – mówi. Dyrektor Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych Ireneusz Hebda dodaje, że dzieci przed sadzeniem drzew wzięły udział w warsztatach, podczas których dowiedziały się, czemu ma służyć to sadzenie drzew i dlaczego właśnie będą sadzić czereśnie.

W tym roku w ramach projektu zostanie posadzonych 900 drzewek, w przyszłym roku będą sadzone kolejne. Na terenie trzech opolskich parków krajobrazowych posadzonych zostanie w sumie około 2000 nowych drzew. Dyrektor Hebda mówi, że projekt to także pomoc samorządom lokalnym w zadrzewieniach. Badania dowodzą, że śródpolne zadrzewienia mają m.in. korzystny wpływ na mikroklimat, wzrost zdolności retencyjnych, a także przeciwdziałanie erozji wodnej i wietrznej.
– Prowadzone w ramach projektu warsztaty mają upowszechnić dobre praktyki. Edukacji na ten temat służy także zorganizowany w ramach projektu konkurs fotograficzny „Zadrzewienia z daleka i bliska”, na który wpłynęło około 270 prac. 19 grudnia zostanie rozstrzygnięty, a nagrodzone prace będzie można oglądać na wystawie na opolskim Ostrówku – mówi Ireneusz Hebda.

VR

Nasze serwisy