Prof. Stanisław Nicieja z tytułem „Professor Opoliensis”

W trakcie Regionalnego Święta Edukacji marszałek województwa opolskiego, Andrzej Buła, przyznał nagrody i stypendia najbardziej zdolnym i aktywnym uczestnikom procesu edukacji.

Nagrodę Professor Opoliensis, przyznawaną za najważniejszą pracę naukową, otrzymał prof. Stanisław Sławomir Nicieja za cykl wydawniczy „Kresowa Atlantyda. Historia i mitologia miast kresowych”. O jej przyznanie wnioskował Uniwersytet Opolski.

Profesora Niciei nie było na uroczystości. Nagrodę w jego imieniu odebrał rektor Uniwersytetu Opolskiego, prof. Marek Masnyk, który wyjaśniał, że laureat przebywa na Kresach, gdzie zbiera materiały do dziesiątego tomu „Atlantydy”. – To już kolejna nagroda dla tej publikacji, pierwszą profesor Nicieja otrzymał od stowarzyszenia wydawców – mówił.

Ponieważ poziom prac zgłoszonych do tegorocznego konkursu „Professor Opoliensis” był wyjątkowo wysoki, marszałek na wniosek kapituły konkursu, postanowił przyznać dodatkowo dwa wyróżnienia. Otrzymali je prof. Rafał Adamus (UO) za pracę „Prawo restrukturyzacyjne. Komentarz” oraz dr hab. Bernard Baron (PO) i dr Jolanta Kolańska-Płuska za wspólną pracę „Metody numeryczne rozwiązania równań różniczkowych w języku C#”.

Nagrody marszałka za szczególne osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania i rozwoju edukacji dostali nauczyciele: Irena Czuta-Pakosz, Krystyna Dworecka, Renata Laskowska, Paweł Fryderyk Nowak oraz Iwona Siembida.

Iwona Siembida z Prudnika, nauczycielka z 28 letnim stażem, otrzymała także Honorową Odznakę „Za Zasługi dla Województwa Opolskiego”. We wrześniu tego roku zdobyła ona trzecie miejsce w plebiscycie „Nauczyciel z pasją”, a wcześniej dzieci nagrodziły ją medalem „Serce dziecku”. Na co dzień pracuje w Szkole Podstawowej nr 4 w Prudniku. Z wnioskiem o odznakę wystąpił wicemarszałek Roman Kolek.

Cztery nagrody dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach, dla których organem prowadzącym jest samorząd województwa, otrzymali Andrzej Migacz i Iwona Kowalska – konsultanci z RZPWE w Opolu, Ewa Mende z Zespołu Szkół Medycznych w Brzegu oraz Krystyna Sternal z Zespołu Szkół Medycznych w Brzegu.

Pięcioro studentów, którzy oprócz wysokich ocen mają już osiągnięcia w pracy naukowej, otrzymało stypendia marszałka (po 500 zł od października do lipca). Są to: Krystyna Kwoczała, Rafał Szewczyk, Bartłomiej Zydel, Damian Szczepaniak, Karolina Kaleta.

Trzydzieścioro uczniów z różnych typów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych otrzymało tytuły „Prymusa Opolszczyzny”.

Tytuł Prymus Specjalny otrzymał Michał Kopka, uczeń Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr III im. Marii Curie-Skłodowskiej w Opolu, laureat międzynarodowej olimpiady biologicznej odbywającej się w Wietnamie. W jego imieniu nagrodę odebrali rodzice i wychowawczyni, Krystyna Stecka.

Zwracając się do nagrodzonych nauczycieli i uczniów marszałek Andrzej Buła, podzielił się refleksją związaną z procesem edukacji. Czym ona tak naprawdę jest? – pytał. – Dla jednego ucznia może to być przykry obowiązek, dla innego przyjemność zdobywania wiedzy. Dla gminy – duża pozycja w wydatkach. A tak naprawdę edukacja, to wzajemne relacje polegające na uczeniu albo przekazywaniu. Mam świadomość niełatwych czasów, które czekają oświatę i dlatego proszę, by większą uwagę zwracać na wzajemne relacje, kierować się empatią i brać przykład z tych, których w trakcie dzisiejszego święta nagrodziliśmy, z ich pasji, umiejętności budowania relacji z młodzieżą – mówił.
MS

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy