Zwolnij. Posłuchaj. Wszystko gra!

To hasło promujące kolejny, już 65, sezon artystyczny Filharmonii Opolskiej. Ale to pierwszy autorski sezon dyrektora Przemysława Neumanna. O tym, jaki on będzie, mówiono podczas specjalnej konferencji prasowej.

Wicemarszałek Stanisław Rakoczy zapowiada, że sezon będzie różnorodny. – Cieszę się że oprócz działalności misyjnej filharmonii, czyli wielkiej muzyki, będą także inne przedsięwzięcia, że oprócz artystów z wielu stron świata grać będą także młodzi polscy artyści. Szczególnie dziękuję dyrektorowi za inicjatywę koncertów rodzinnych i tych dedykowanych najmłodszym słuchaczom. Mam nadzieję, że będą one nauką dobrych rytuałów, związanych z dobrym, wartościowym spędzaniem czasu – mówi.

Przemysław Neumann zapowiada, że jak zwykle, także w tym sezonie podstawą działalności Filharmonii będą piątkowe koncerty symfoniczne. – Początek sezonu zdominuje młodość. Podczas uroczystej inauguracji wystąpi jeden z najgoręcej oklaskiwanych pianistów ubiegłorocznego Konkursu Chopinowskiego Georgijs Osokins, a w listopadzie zagrają młodzi laureaci XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego – mówi. – Bierzemy też udział w programie Instytutu Muzyki i Tańca Dyrygent – rezydent, a Opole przez najbliższy rok będzie miejscem rezydencji Kamila Parchety, jednego z czterech dyrygentów, którzy będą zgłębiać tajniki tego zawodu w ramach programu. – W Opolu będą gościli zarówno ci, których opolscy melomani już dobrze znają, jak i muzycy, którzy z murach opolskiej filharmonii będą po raz pierwszy – zapowiada dyrektor. W repertuarze nowego sezonu znajdzie się przede wszystkim wielka symfonika, ale ważnym akcentem będzie muzyka polska, zwłaszcza ta zapomniana i niedoceniana. W każdym miesiącu Filharmonicy Opolscy zaprezentują przynajmniej jedną polską kompozycję – to ważna część przygotowania do obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Nowością jest pomysł na zbudowanie szczególnej relacji pomiędzy muzykami Filharmonii Opolskiej a publicznością. W wyniku zorganizowanych przez dyrektora Neumanna przesłuchań trzy panie: na co dzień grające w orkiestrze: Ewa Andruszkiewicz, Agata Gawin-Gluza oraz Agnieszka Płoszejowska – zagrają koncerty jako jej solistki.
Ważna część tegorocznej oferty to wydarzenia rodzinne i edukacyjne. – Publiczność trzeba stworzyć i wychować i temu zadaniu Filharmonia wychodzi w nowym sezonie naprzeciw – mówi zastępca dyrektora FO Agnieszka Szerner. – . Rodziców z małymi dziećmi raz w miesiącu, w niedzielne przedpołudnia zapraszamy do Klubu Muzycznego FO na spotkania muzyczne „Music Together”. Zajęcia prowadzone w nieformalnej, radosnej i sprzyjającej nauce atmosferze to warsztat nawiązywania więzi poprzez muzykę, a program bazuje na założeniu, że każde dziecko rodzi się z pokładami muzycznych zdolności. Nieco starsze pociechy warto zabrać na specjalne koncerty rodzinne, a młodzież szkolna będzie mogła brać udział w otwartych próbach generalnych.

Wśród koncertów specjalnych są kolejne z cyklu „Music of the Night”. To koncerty symfoniczne rozpoczynające się późnym wieczorem, odbywające się w niezwykłych miejscach, uzupełnione błyskotliwym komentarzem słownym oraz efektami specjalnymi. Te dotychczasowe – na dachu Solaris Center oraz w Hali Wagon Opole cieszyły się ogromnym powodzeniem. Ciekawa jest tegoroczna propozycja koncertów sylwestrowych, przygotowywanych z wokalistami Studia Accantus, wykonawcami musicalowych hitów.

Filharmonia nie zawiedzie także stałych bywalców „Wiedeńskich Gal Noworocznych”, będą zainicjowane w ubiegłym sezonie i cieszące się dużym zainteresowaniem „Walentynkowe Koncerty Muzyki Filmowej” oraz poprzedzający Święta Wielkiej Nocy koncert „Wielki Post – Wielka Muzyka”. Niezwykle ciekawie zapowiadają się koncerty klubowe – od krainy łagodności po jazz.
Filharmonia Opolska zaprosiła do współpracy także reżysera teatralnego

, który jest autorem spektaklu zatytułowanego „Chopin bez fortepianu”. To wyjątkowy spektakl na orkiestrę, dyrygenta i… aktorkę. – Warto przekonać się, jak słynne koncerty e-moll i f-moll Fryderyka Chopina brzmią bez głównego ich bohatera, czyli bez fortepianu – mówi Przemysław Neumann.

Nową ofertą Filharmonii Opolskiej dla melomanów są abonamenty koncertowe na rozpoczynający się sezon. Zakupić można zbiorczy bilet na wszystkie standardowe, biletowane koncerty symfoniczne w wersji normalnej (300 zł) oraz ulgowej (150 zł) – pozwoli on na udział w trzynastu wydarzeniach ( w cenie dziesięciu), a bonusem będzie prawo do wcześniejszej rezerwacji i odebrania bezpłatnego zaproszenia na każdy z jedenastu koncertów symfonicznych realizowanych w ramach programów Unii Europejskiej.
Wicemarszałek Rakoczy dziękował zespołowi Filharmonii Opolskiej za tak ambitny program wydarzeń, zaplanowany na rozpoczynający się sezon. – Jak te zamierzenia uda się spełnić, to sukces będzie pewny – mówi.

VR

Nasze serwisy