Zabytki bez tajemnic

9 września w Prudniku odbędzie wojewódzka inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa. 24 edycja obchodzona będzie pod hasłem „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią”.

Opolskie EDD – jak informował marszałek Andrzej Buła – zapraszając mieszkańców regionu do jak najszerszego udziału, odbywać się będą w kilkudziesięciu miejscowościach. Swoje podwoje otworzą pałace, dworki, zespoły parkowe, zabytkowe hale produkcyjne, drewniane kościółki.

Burmistrz Prudnika, Franciszek Fejdych, przekonywał, że to miasto doskonale wpisuje się w hasło EDD. Podczas dwóch tygodni święta zabytków organizowane będą imprezy popularyzujące wspólne dziedzictwo Czechów, Niemców, Polaków, ludzi z Kresów. W planach jest zwiedzanie zabytkowej willi Hermana Fränkla oraz spotkanie poświęcone fabryce przemysłowca i jego światowym osiągnięciom w XIX i XX wieku.

Marszałek Andrzej Buła zapraszał z kolei do Ozimka na Święto Mostu i Żeliwa, gdzie zaplanowana została 9 września inscenizacja plenerowa bitwy o most oraz pokazy ginących zawodów, zwiedzać będzie można Muzeum Hutnictwa Doliny Małej Panwi i wystawę „Nowe zabytki w zbiorach muzeum”.

W Europejskie Dni Dziedzictwa włączą się – informował wicemarszałek Stanisław Rakoczy – samorządowe jednostki kultury. Filharmonia Opolska pokaże m.in. 10 września swoją siedzibę od kuchni (zwiedzanie z przewodnikiem), w planach jest lunch z filharmonikami, a na koniec uczta duchowa – koncert chóru i orkiestry symfonicznej FO. Także 10 września zwiedzać będzie można miejsca na co dzień niedostępne w Teatrze im. Kochanowskiego.
EDD potrwają dwa tygodnie, do 28 września. Ich organizatorzy liczą, że w tym roku uda się pobić ubiegłoroczny rekord frekwencji, który wyniósł 35 tysięcy zwiedzających.

MS

Więcej informacji:
http://edd.nid.pl/
https://www.facebook.com/europejskie.dni.dziedzictwa/

Plik do pobrania:

Informator – Europejskie Dni Dziedzictwa 2016 – Opolskie

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy