Barwnie, wesoło, kolorowo

Ponad godzinę maszerował ulicami Ujazdu barwy korowód dożynkowy z Rynku do stadionu sportowego, gdzie odbyła się gala Wojewódzkiego Święto Plonów.

Jego tegorocznymi gospodarzami byli marszałek województwa opolskiego – Andrzej Buła, starosta strzelecki – Józef Swaczyna i burmistrz Ujazdu – Tadeusz Kauch.

Uroczystości dożynkowe poprzedziła dwugodzinna msza w ojczyzny i polskiego rolnika, koncelebrowana w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Andrzeja Apostoła, przez biskupa Andrzeja Czaję.

W korowodzie, któremu towarzyszyła Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Leśnicy (ma on na swym koncie cztery płyty i wiele nagród) przemaszerowały zaprzęgi konne, specjalna bryczka powiozła starostów dożynkowych, wniesiono na stadion 33 korony żniwne, duże zainteresowanie wywołała grupa rekonstrukcyjna regimentu pruskiego, jak zwykle pełne humoru były scenki z życia wsi, które rozgrywały się na udekorowanych platformach ciągniętych przez traktory.

Za to wspaniałe przygotowanie wojewódzkich dożynek i tak duży udział lokalnej społeczności dziękował marszałek województwa, Andrzej Buła. Gospodarz regionu podkreślał też, że wzruszające jest pielęgnowanie tradycji ludowych, zwracał uwagę na rolę wiejskich kobiet-menadżerek rodzinnych, na głowach których jest troska o dobro najbliższych, budowanie miru. Życzył, by nigdy w pełnieniu tej misji nie zabrakło im sił. Marszałek przyjął chleb od starostów dożynkowych. W tym roku tę zaszczytną funkcję pełnili: Barbara Jarosz z Ujazdu, która wraz z mężem Norbertem i trójką dzieci, prowadzi nowoczesne gospodarstwo o produkcji roślinnej i zwierzęcej (m. in.80 krów) oraz Waldemar Fogel z Zimnej Wódki, właściciel 90 hektarowego gospodarstwa specjalizującego się w produkcji bydła i trzody chlewnej. W ubiegłym roku pan Waldemar został wicemistrzem agroligi wojewódzkiej. Marszałek otrzymanym chlebem podzielił się z gośćmi dożynkowymi.

W trakcie uroczystości ksiądz Józef Żyłka, długoletni proboszcz parafii w miejscowości Klucz otrzymał odznakę honorową „Za Zasługi dla Województwa Opolskiego”.

W Ujeździe rozstrzygnięte zostały dwa konkursy – „Pięknej wsi opolskiej 2016” oraz Wojewódzki Konkurs Koron i Wieńców Dożynkowych. Jury, pod przewodnictwem prof. Teresy Smolińskiej, spośród 33 zaprezentowanych koron, I miejsce w kategorii koron kłosowych przyznało pracy wykonanej w Gogolinie-Karłubcu, a w kategorii koron ziarnkowych zwyciężył Odrowąż w gm. Gogolin.

Starosta strzelecki, Józef Swaczyna, zapowiadając kolejne dożynkowe atrakcje – występ kabaretu Rak, zespołu Piersi oraz całonocną zabawę, żartował, że kto wytrwa do szóstej rano, może u pracodawcy liczyć na dzień wolny.
MS

Nasze serwisy