Wkrótce Europejskie Dni Dziedzictwa 2016

Wrzesień to tradycyjnie miesiąc, w którym świętujemy w Polsce, w tym roku już po raz 23, Europejskie Dni Dziedzictwa. W tym roku będą się odbywać pod hasłem „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią. Świątynie – arcydzieła – pomniki”.

To wyjątkowo ważny projekt edukacyjny, którego celem jest promocja dziedzictwa lokalnego oraz pokazanie wspólnych korzeni kultury europejskiej.

Może się wydawać, że definicja dziedzictwa narodowego jest jasna – oznacza dorobek poprzednich pokoleń, świadczący o korzeniach i potwierdzający tożsamość narodu. Ale jak tak prostą definicję przełożyć na działanie, które ma z jednaj strony uświadomić Polakom wartość ich dziedzictwa, a z drugiej zachęcić ich do tego, by w ochronie tego dziedzictwa aktywnie uczestniczyli?

Twórcy Europejskich Dni Dziedzictwa poprzez organizowanie po szyldem tego projektu wydarzeń o bardzo różnym charakterze – od wystaw, koncertów, wykładów po inscenizacje, pikniki historyczne czy warsztaty dawnego rzemiosła – starają się dotrzeć do bardzo szerokich grup odbiorców, przybliżając im dobra kultury, nauki i sztuki pozostawione przez poprzednie pokolenia. Hasło tegorocznej edycji doskonale wpisuje się w specyfikę Opolszczyzny, gdzie właśnie skarby architektury są nośnikami wyjątkowo istotnych społecznie wartości duchowych związanych z wiarą, historią i sztuką. Rozsiane na całej Opolszczyźnie pałace i rezydencje wraz z parkami i ogrodami, a także skarby architektury sakralnej, są miejscami, które w materialnej formie upamiętniają wyjątkową historię i tradycję regionu.
Wojewódzka inauguracja Dni Dziedzictwa 2016 odbędzie się 9 września w Prudniku. Wszystkie tegoroczne inicjatywy odbywające się w ramach EDD w naszym regionie – w załączniku.

Więcej informacji:
http://edd.nid.pl/
https://www.facebook.com/europejskie.dni.dziedzictwa/

 

Informator o imprezach organizowanych w ramach EDD 2016 w województwie opolskim

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy