Samorząd walczy z chorobami cywilizacyjnymi

Ponad 22,6 mln złotych samorząd województwa opolskiego przeznaczy na realizację programu zapobiegającego chorobom cywilizacyjnym, takim jak nadwaga, otyłość, cukrzyca – poinformował na konferencji prasowej wicemarszałek Roman Kolek.

Program zostanie dofinansowany w Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020, a jego zakończenie zaplanowane jest na rok 2023. Opolski projekt został wysoko oceniony przez Agencję Technologii Medycznych i Taryfikacji, która stwierdziła, że „może stanowić wzorcowy program z zakresu zapobiegania nadwadze i otyłości”. Jego realizacja odbywać się będzie w dwóch etapach – w pierwszym badaniami przesiewowymi objętych zostanie ponad 260 tysięcy mieszkańców województwa – dzieci i młodzież w wieku od 6 do 18 lat oraz osoby dorosłe w przedziale wiekowym od 45 do 65 roku życia. W sumie około jednej trzeciej populacji województwa opolskiego. W drugim etapie prawie 5 tysięcy osób wytypowanych zostanie do opieki multidyscyplinarnej. Otrzymają wsparcie psychologa, dietetyka, lekarza. Kompleksowa opieka będzie służyć zmianie postaw i stylu życia – ograniczeniu spożywanych kalorii, siedzącego trybu życia oraz wzrostowi aktywności fizycznej. Program realizować będą wybrani w drodze konkursu projektodawcy-realizatorzy. Nabory wniosków zaczęły się 22 czerwca i potrwają do 29 lipca tego roku. Badania przesiewowe mogą więc rozpocząć się jeszcze w tym roku.

Województwo opolskie podzielone zostało na trzy obszary (ze względu na geografię) – północny, środkowy i południowy. – Wyłoniony w drodze konkursu operator działać może wyłącznie na terytorium jednego z obszarów – wyjaśniał wicemarszałek Roman Kolek.

Skąd pomysł na program poświęcony chorobom cywilizacyjnym? Bo osoby otyłe wielokrotnie częściej chorują na cukrzycę. Nadmierna waga ciała obciąża stawy, kręgosłup, powoduje wady postawy, to także czynnik podwyższonego ciśnienia, chorób serca, a nawet nowotworów.

Obecny na konferencji poseł Rajmund Miller (lekarz), który uczestniczy w pracach Parlamentarnego zespołu ds. Przeciwdziałania i Rozwiązywania Problemów Otyłości, mówił, że w roku 2013 na leczenie pacjentów z powodu chorób związanych z otyłością wydano 11 mld złotych.

MS

Nasze serwisy