Potrafią dostrzec rzeczy piękne i szczególne

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego podsumowano 16 czerwca 23 edycję wojewódzkiego etapu konkursu „Poznajemy Ojcowiznę”, organizowanego przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze.

Konkurs adresowany był do uczniów wszystkich typów szkół. Ich zadaniem było – jak informował Lucjusz Bilik, prezes opolskiego oddziału PTTK – pokazanie w formie pisemnej bądź multimedialnej szczególnych miejsc i ludzi. Młodzież wykazała się dużą wrażliwością w wynajdywaniu ciekawych zdarzeń i ludzi, miejsc o wyjątkowym klimacie.
Jak mówiła Wilhelmina Barańska, przewodnicząca jury, tegoroczny konkurs cieszył się wyjątkowym zainteresowaniem – wpłynęły 43 prace, 19 z nich nagrodzono. W rywalizacji udział wzięło 24 autorów z 10 szkół, opiekowało się nimi 12 nauczycieli.
A ponieważ podsumowanie wojewódzkie odbywało się po zakończeniu edycji ogólnopolskiej wiadomo już, że pięć opolskich prac zdobyło na szczeblu centralnym wyróżnienia i nagrody. I tak II miejsce w finale ogólnopolskim „Ojcowizny” zdobył Witold Faszczowy z Publicznej Szkoły Podstawowej w Szybowicach za pracę „Rajd Maluchów – najwspanialsza impreza turystyczna świata (opiekun Franciszek Dedowicz). W finale regionalnym Witold Faszczowy zdobył I miejsce w kategorii indywidualnej szkół podstawowych.

Nagrodę Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” otrzymały Magdalena Skubańska i Martyna Olszewska z PSP także w Szybowicach za pracę „Ludwik Rutyna, ksiądz który na Kresy wracałby piechotą” (opiekun Franciszek Dendewicz) W edycji wojewódzkiej autorki wywalczyły I miejsce w kategorii zbiorowej szkół podstawowych.
Centrum Fotografii PTTK swoją nagrodę przyznało Weronice Kostoń z Publicznego Gimnazjum w Kolonowskiem za pracę „Miejsce pogrążone we mgle niepamięci – gmina Kolonowskie na dawnej fotografii” (opiekun Beata Jendruś). Weronika zdobyła I miejsce na szczeblu regionalnym w kategorii prace mulimedialne. Nagrodę redakcji miesięcznika „Poznaj swój kraj” otrzymał Damian Staś z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego PSP w Żędowicach za pracę „Kielcza – miejsce historyczne i turystyczne” (opiekun Eryka Kubica). Na szczeblu regionalnym praca ta zdobyła Grand Prix.

I wreszcie wyróżnienie w finale ogólnopolskim wywalczył Stanisław Małkowski z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Prudniku za pracę „Conrad Habel mój prapradziadek z Prudnika” (opiekun Agata Dendewicz). W finale wojewódzkim praca zdobyła I miejsce w kategorii szkoły ponadgimnazjalne.
Gratulując nagrodzonym uczniom i ich opiekunom, wicemarszałek Stanisław Rakoczy, zauważał, że młodzi ludzie utożsamiają się z małymi ojczyznami, miejscami swego urodzenia, do którego zawsze ma się sentyment i chętnie wraca. – Wasze prace to także wspaniała promocja naszego regionu i za to przede wszystkim wam dziękuję – powiedział.
Samorząd województwa wyposażył laureatów w plecaczki miejskie i bidony. Po części oficjalnej młodzież udała się na wycieczkę z przewodnikiem po Opolu.

MS

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy