Roboty i Jowisz

 

The gallery was not found!

Około 200 osób uczestniczyło w Dniach Otwartych Funduszy Europejskich w Regionalnym Centrum Rozwoju Edukacji, które odbyły się 14 maja w Opolu i Niwkach.

Do dwunastu otwartych pracowni „Zaczarowanego świata” – przy ulicy Duboisa w Opolu, gdzie mieści się Regionalne Centrum Nauki i Eksperymentu, dotarło ponad 130 zwiedzających. – Najczęściej były to całe rodziny. O dziwo, nie tylko z samego Opola i jego okolic, ale także z Białej, Kluczborka, Wrocławia. Ci ostatni mówili, że o imprezach dowiedzieli się z reklamy radiowej. Opowiadali nam, że często wyjeżdżają z dziećmi, by pokazać im różne atrakcje techniczne i kulturalne, ale – jak podkreślali – nigdzie nie spotkali się z tak sympatyczną atmosferą, dlatego zapowiedzieli ponowne odwiedziny przy najbliższej nadarzającej się okazji – relacjonuje Stanisław Rożniatowski, wicedyrektor RCRE.

Najbardziej oblegane były pracownia Roboticum, gdzie można było ożywić roboty, a także Humanicum z ludzkim szkieletem i doświadczeniami na ludzkich zmysłach. Powodzeniem cieszyła się też pracownia mechaniki i doświadczenia ze zderzeniami różnych sił. Zwiedzający chętnie odwiedzali Pracownię Opticum, by poznać wady wzroku, dobrać odpowiednią soczewkę, poznać różne źródła światła. Z kolei w Pracowni Gimnasticum można było wypróbować profesjonalne urządzenia do treningu i koordynacji nerwowo-mięśniowej. Nie wypaliło tylko przenośne obserwatorium w ogrodzie Centrum, bo nie pozwoliła na to pogoda.
Ci, którzy odczuli z tego powodu niedosyt, mogli przenieść się do Niwek, gdzie wczesnym wieczorem niebo nabrało przejrzystości i oglądać można było na dużym i małych teleskopach Słońce, a po zmierzchu Księżyc i Jowisza z przyległymi księżycami Jego widoczność, właśnie, dzięki przejrzystości powietrza, była wyjątkowa. Uczestnicy – w sumie kilkadziesiąt osób – robili zdjęcia obiektów astronomicznych. Wieczór w Niwkach zakończyło ognisko i pieczenie kiełbasek.

MS

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy