O samorządzie wiedzą wszystko

Filip Brawata, uczeń klasy III Publicznego Gimnazjum nr 1 w Opolu, został laureatem XV edycji konkursu „Wiedzy o samorządzie terytorialnym”, zorganizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego przy współpracy Opolskiego Kuratorium Oświaty i Uniwersytetu Opolskiego.

Witając młodzież i ich opiekunów wicemarszałek Stanisław Rakoczypodkreślał, że reforma samorządowa była najbardziej udanym przedsięwzięciem minionych lat i to, że Polska w ciągu ostatnich 25 lat tak wypiękniała jest zasługą samorządowców. Opolski kurator, Michał Siek, stwierdzał, że ważne, by mieć świadomość co to jest samorząd, czym się zajmuje i jakie ma kompetencje. – Właściwie każdy z was już jest zwycięzcą, bo biorąc udział w konkursie poszerzacie swój zasób wiedzy – mówił.
W konkursie udział wzięło trzydziestu sześciu uczniów gimnazjów z województwa opolskiego, którzy rywalizację rozpoczęli od testu pisemnego. Dziesięcioro najlepszych zakwalifikowanych zostało do etapu ustnego, gdzie trzeba było odpowiedzieć na dwa z trzech wylosowanych pytań i przedstawić komisji 5 minutową prezentację swojej gminy.

Zdaniem jurora Marka Wocki, dziś pracownika Wydziału Prawa Uniwersytetu Opolskiego, niegdyś dwukrotnego finalisty konkursu i najmłodszego radnego w Polsce, poziom rywalizacji był wysoki. – To trudny konkurs, bo nie przedmiotowy, a tematyczny. Uczniowie muszą sami opanować rozległą wiedzę, nieraz bardzo szczegółową, wymagającą sięgania do biuletynów informacji publicznej, internetu. W prezentacjach mówili o aspektach historycznych, ale też wskazywali atrakcje turystyczne, ciekawostki związane z gminami. Zwycięzca przygotował ciekawą prezentację, a poza tym potrafił ją ze swadą „sprzedać” – mówił Marek Wocka.

Laureat konkursu, Filip Brawata przyznał, że do wzięcia udziału zachęcił go nauczyciel, ale wiedzę zdobywał sam i z pomocą mamy, która z samorządem jest związana zawodowo. Drugie miejsce zdobył Dariusz Baran z PG w Leśnicy, a trzecie Bartłomiej Zug z PG nr 1 w Oleśnie.
Gratulacje laureatom składali Antoni Konopka, członek Zarządu Województwa oraz Artur Zapała, wicekurator.
Laureaci otrzymali cenne nagrody – bony w wysokości od 600 do 1000 złotych, które ufundował marszałek województwa, a wyróżnieni – wydawnictwa albumowe ufundowane przez kuratorium.

MS

Nasze serwisy