Przed nami 41. Opolskie Konfrontacje Teatralne

Od 5 do 10 kwietnia 2016 r. trwać będzie 41 już edycja Opolskich Konfrontacji Teatralnych. Na konferencji prasowej o szczegółach przedsięwzięcia informowali dyrektor teatru, Norbert Rakowski i marszałek Andrzej Buła.
Pokazane zostaną spektakle rekomendowane przez jury I edycji konkursu „Klasyka Żywa”, organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Pierwsze przedstawienie, jakie będzie można zobaczyć to “Fantazy” Juliusza Słowackiego w reżyserii Michała Zadary z Teatru Powszechnego w Warszawie. Następnego dnia Teatr Polski z Bydgoszczy wystąpi z przedstawieniem “Samuel Zborowski” Juliusza Słowackiego w reżyserii Pawła Wodzińskiego. Teatr Wybrzeże z Gdańska odwiedzi nas z “Faraonem” Bolesława Prusa w adaptacji i reżyserii Adama Nalepy. Miejski Teatr Miniatura, również z Gdańska, przyjedzie z przedstawieniem “Remus” w reżyserii Remigiusza Bzyka. Następnie “Car samozwaniec, czyli polskie na Moskwie gody” Adolfa Nowaczyńskiego w reżyserii Jacka Głomba z Legnicy. Ostatnie przedstawienie to “Grażyna” Adama Mickiewicza z Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie w reżyserii Radosława Rychcika.

Jak informował Norbert Rakowski, tegoroczne OKT mają nową formułę- jest to początek współpracy z Ministerstwem Kultury i Instytutem Teatralnym im. Raszewskiego. Wyłonione zostanie również jury społecznościowe, które będzie miało okazję skonfrontować werdykt profesjonalistów ze swoją opinią.

Dyrektor zapowiedział nie tylko znakomite przedstawienia, ale także spotkania z twórcami, koncerty, wystawy, projekcje, panele dyskusyjne, warsztaty, imprezy, bankiety, konkursy i wiele dodatkowych atrakcji. Wielokrotnie zaznaczał również, że teatr chce zachęcić mieszkańców do korzystania z przestrzeni teatralnej. W odnowionym foyer odbywać się będą m.in. cykliczne koncerty. „Chcę zadbać o to, żeby widzowie byli u nas często. By poczuli, że ten duży budynek może być ich domem, że to miejsce jest dla nich. Chce żeby foyer było otwarte od godzin południowych aż do późnych godzin nocnych. Zawsze będzie można się tam napić kawy, już za niedługo otwarty będzie w nim bar Kofeiny” – dodał.

Marszałek Andrzej Buła wyraził radość, że święto teatru jakim jest czekające nas przedsięwzięcie odbywa się właśnie w Opolu. Mówił wiele o trwającym remoncie, którego część efektów będziemy mogli zobaczyć już za nieco ponad tydzień: „Podziwiam to co się dzieje w teatrze, oczekiwaliśmy takich zmian. Wsparliśmy przystosowanie modelatorni do nowych zadań, dofinansowało je również Ministerstwo Kultury. Zaczynaliśmy od małych zmian w zeszłym roku, teraz doszło do generalnego remontu. Jeśli we właściwy sposób nie uporządkujemy otoczenia działalności to trudno mówić jakimkolwiek innym kroku do przodu. Chcemy żeby dobrze czuli się tutaj goście i żeby dobrze pracowało się tu naszym aktorom”.

Zapowiedziano kilka premier na najbliższe miesiące, z czego dwie zobaczymy już w kwietniu.

AP

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy