Gmina Walce ze złotym medalem europejskiego konkursu!

Gminy i wsie województwa opolskiego od lat biorą udział w Konkursie o Europejską Nagrodę Odnowy Wsi, organizowanym przez Europejskie Stowarzyszenie Rozwoju Obszarów Wiejskich i Odnowy Wsi ARGE. W tym roku zarząd województwa wytypował do udziału w tym konkursie gminę Walce – i to był bardzo dobry wybór! Właśnie otrzymaliśmy wiadomość, że Walce otrzymały złoty medal!

Konkurs docenia wyjątkowe procesy rozwoju i odnowy w społecznościach wiejskich oraz nagradza projekty, które w szczególny sposób podkreślają aktywność i zaangażowanie mieszkańców. Komisja konkursowa odwiedziła gminę w maju tego roku i już wtedy jej członkowie mówili, że wybór najlepszych nie będzie łatwy, bo każdy prezentował się wspaniale.

Zarząd Województwa Opolskiego wytypował w tym roku do udziału w konkursie gminę Walce, doceniając jej konsekwentne, nowoczesne i zrównoważone działania odpowiadające na najważniejsze wyzwania rozwojowe obszarów wiejskich. – Gmina Walce wyróżnia się pod względem tego, jak dba o wspólnotę, dziedzictwo i kulturę, jednocześnie inwestując w przyszłość swoich najmłodszych mieszkańców i dbając też o nowoczesne rozwiązania dla seniorów – mówiła wtedy Justyna Osiecka – Sułek,  dyrektor Departamentu Rozwoju Wsi i Rolnictwa, która towarzyszyła komisji konkursowej.

A jak komisji a uzasadniła swój wybór? W oficjalnym komunikacie czytamy, że:

„Walce w imponujący sposób pokazują, jak odnowa wsi może służyć dobru całej społeczności. Wysoka jakość osiągnięta we wszystkich obszarach jest wynikiem uporządkowanego procesu rozwoju, opartego na pracy specjalnie przeszkolonych grup odnowy wsi oraz tworzeniu wspólnej wizji w ramach procesów partycypacyjnych angażujących szerokie grono interesariuszy. Powstałe obiekty i usługi odzwierciedlają całościowe podejście do zrównoważonego rozwoju. Na szczególne podkreślenie zasługuje zaangażowanie mieszkańców sołectwa Stradunia w ekologiczną rewitalizację terenów zalewowych dawnego ramienia Odry, działania na rzecz zachowania szkoły wiejskiej, tworzenie miejsc spotkań społecznych i kulturalnych oraz utworzenie centrum opiekuńczo-mieszkalnego. Działania gminy są kształtowane przez świadomość własnych korzeni oraz jednoczesne dążenie do budowania trwałej i nowoczesnej przyszłości.

Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii stało się standardem zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym. W zakresie mobilności gmina stawia coraz większy nacisk na transport rowerowy oraz własną komunikację autobusową. Przestrzeń publiczna oferuje atrakcyjne możliwości wypoczynku, edukacji i wspólnych aktywności dla wszystkich pokoleń. Fundamentem tych działań są partnerska współpraca i żywa różnorodność kulturowa, które wzmacniają lokalną tożsamość i są przekazywane kolejnym pokoleniom.”

Dwudziestoosobowe jury pod przewodnictwem profesor  Nadji Häupl z Dessau było pod ogromnym wrażeniem wyjątkowo wysokiego poziomu wszystkich zgłoszonych projektów. Zdaniem komisji do konkursu zgłaszane są obecnie niemal wyłącznie projekty najwyższej klasy, realizujące wyjątkowo nowatorskie i przyszłościowe procesy rozwoju. – Jeszcze kilka lat temu niemal wszyscy tegoroczni uczestnicy zostaliby zakwalifikowani do najwyższej kategorii. Dlatego obecnie praktycznie niemożliwe jest porównywanie wyników oceny współczesnych wsi i gmin z rezultatami uzyskanymi przez uczestników wcześniejszych edycji konkursu – podkreślała w komunikacie  Theres Friewald-Hofbauer, dyrektor zarządzająca Europejskiego Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich i Odnowy Wsi ARGE, które organizuje konkurs nieprzerwanie co dwa lata od 1990 roku. Konkurs wygrała szwajcarska gmina Valposchiavo,  a Walce znalazły się wśród 7 nagrodzonych złotym laurem. W sumie w konkursie startowało 25 gmin i wsi z Europy.

Gratulujemy wszystkim mieszkańcom gminy Walce i jesteśmy dumni!!!

vr

Nasze serwisy