Czas na pogranicze – #Opolskie20latwUE w powiecie prudnickim

Na półmetku OpolskieTour gościmy w Prudniku i okolicach. Mieszkają tu aktywni ludzie, a samorządowcy skutecznie sięgają po pieniądze unijne, także te dedykowane współpracy z sąsiadami z Czech.  

Liderzy projektów transgranicznych …   

Wizyta w powiece rozpoczęła się spotkaniem z samorządowcami. Jak podkreślił marszałek Andrzej Buła, zarówno powiat prudnicki, jak i gminy z powiatu prudnickiego są bardzo aktywni w pozyskiwaniu funduszy europejskich, a działające tu organizacje chętnie korzystają z oferty samorządu. – Z powodzeniem zamknęliśmy rok 2023, kiedy to definitywnie musieliśmy domknąć poprzedni okres programowania. Cieszy mnie, że coraz bardziej pobudzona jest aktywność obywatelska organizacji pozarządowych, fundacji, więc cieszą nas spotkania z aktywnymi mieszkańcami. Chcemy rozmawiać o planach, potencjale i wartościach, które chcielibyśmy kontynuować – przyznał podczas spotkania. Jak dodała cieszy go tak serdeczne przyjęcie, frekwencja i liczne pytania.

Marszałek wymienił także obszary, na które w najbliższym czasie będzie położony szczególny akcent. – Na pewno stawiamy na rewitalizację, a tu projekty mogą być realizowane zarówno dla gmin wiejskich jak i miejsko – wiejskich. W minionej perspektywie nie było takich możliwości dla gmin wiejskich. O tym będziemy rozmawiać już w najbliższy czwartek (tj. 15 lutego). Pojawiają się też nowe inicjatywy – Europejska Inicjatywa Społeczna czy Europejska Inicjatywa Społeczna dla Klimatu. To są przedsięwzięcia, które wraz z samorządami będą realizowały organizacje pozarządowe. Te ostatnie mają naprawdę sporo możliwości pozyskiwania pieniędzy na inicjatywy dla mieszkańców. Warto też wspomnieć o wzorcowym korzystaniu z programu INTERREG przez powiat prudnicki – mówił Andrzej Buła.

O tym, że ważna jest współpraca, komunikacja i wzajemne informowanie się mówił też starosta prudnicki Radosław Roszkowski. – Wiedzę, którą otrzymujemy wraz z naszymi partnerami społecznymi będzie bezcenna przy staraniu się o fundusze europejskie. Spotkania te przybliżają działania urzędu marszałkowskiego. Podsumowujemy to, co się udało zrobić i planujemy, co nas czeka w najbliższych tygodniach i miesiącach. Ci, którzy „nie prześpią” tego okresu na pewno będą czuć się satysfakcjonująco – zaznaczył starosta. Jak zapowiedział z radością, 8 września w Białej odbędą się Dożynki Wojewódzkie, na które już serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców województwa.

… i aktywni mieszkańcy wsi

A dla nich przygotowaliśmy jako samorząd ciekawą ofertę współpracy w wsparcia. Są konkursy dedykowane wsi m.in. „Piękna Wieś Opolska”, Marszałkowska Inicjatywa Sołecka, Konkurs „Fundusz Sołecki – najlepsza inicjatywa”, Nasze Kulinarne Dziedzictwo Smaki Regionów. Konkrety i plany na najbliższy czas przedstawili pracownicy Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Samorząd województwa ma też ciekawą i bogatą ofertę wsparcia dla ochotniczych straży pożarnych, organizacji działających na obszarach wiejskich i kół gospodyń wiejskich. Ogromną popularnością cieszy się też Marszałkowska Inicjatywa Sołecka, dzięki której małe, potrzebne i oczekiwane przez mieszkańców projekty stają się faktem.

– W naszych mieszkańcach drzemie ogromny potencjał. Nasza różnorodność jest wartością, wspierajmy się nawzajem i uczymy się siebie. Pielęgnujmy swoje dziedzictwo, świat stoi przed Wami otworem – akcentowała podczas spotkania wicemarszałek Zuzanna Donath-Kasiura.

Róża Zgorzelska, prezes Stowarzyszenia „Odnowa Wsi Biedrzychowice” podkreśla, że tematyka wsi, sprawy wsi i „małego heimatu” były i są jej bliskie. – Od zawsze działałam społecznie dla wsi. Rozmowa jest podstawą porozumienia, zrozumienia i szacunku miedzy ludźmi. Takie spotkania to doskonała okazja spotkania społeczników, możemy się wymienić się doświadczeniami, a problemów jest sporo. Rozmowa pomaga znaleźć najlepsze wyjście i sprawia, że nikt nie czuje się poszkodowany –  przyznała aktywna mieszkanka powiatu prudnickiego.

– Staramy uchwycić się to, co na wsi jest najlepsze. Dbamy o nasze dzieci, włączamy je w to. Współpracujemy ze szkołą stowarzyszeniową, seniorami, integrujemy się. Inicjatyw jest sporo, chętnych Pań także. Planujemy stworzyć Izbę Pamięci Pana Trybuły, który tworzył piękne szopki i ubogacał nasze otoczenie. W kwestiach kuchennych staramy się odtwarzać to wszystko, co kiedyś było, a warto podkreślić, że nasza wieś jest wielokulturowa. Takie koła powinny być w każdej wsi – wyjaśniła Teresa Kroczak z Łąki Prudnickiej, członkini miejscowego KGW.

Duże zainteresowanie wzbudziły także informacje o możliwościach wsparcia. – Otrzymujemy konkretne informacje, bez których niemożliwe są inicjatywy społeczne. Bardzo liczymy na wsparcie, a my będziemy starać się być jak najbardziej aktywnymi –  przyznała Monika Kozaczek z OODR w Prudniku, wspierająca i współpracująca z aktywnymi mieszkańcami wsi.

kk

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy