„Opolskie gościnne – siła różnorodności” już 2 września

2 września 2023 r., godz. 12.00 – 18.00 w Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu-Bierkowicach (ul. Wrocławska 174) zapraszamy na piknik „Opolskie gościnne – siła różnorodności” organizowany pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Opolskiego przez Centrum Integracji Cudzoziemców w Opolu.

W scenerii skansenu w Bierkowicach odbędzie się druga edycja międzynarodowego pikniku „Opolskie gościnne”. Jego hasło: Siła różnorodności.  Z regionalnymi tradycjami i kulturą zetkną się zwyczaje charakterystyczne dla krajów spoza UE. Opolanie i cudzoziemscy mieszkańcy regionu spędzą wspólnie i rodzinnie czas.

Organizatorzy przygotowali kilka stref:  warsztatową, kulinarną, zabaw oraz na artystyczną (scena).

  • Na scenie m.in.: Ethnica-Art., Mażoretki Prószków, Zespół Pieśni i Tańca Opole, Yullia Psiuk,  Studio Działań Kreatywnych w Opolu.
  • Warsztaty, m.in.: gra na bębnach, origami, gry planszowe z różnych stron świata
  • Smaki świata: kuchnia azjatycka, indyjska, meksykańska gruzińska, ukraińska i polska
  • Dla dzieci m.in.: dmuchańce, bańki mydlane, plecenie warkoczy i inne
  • Stoiska partnerskie: NFZ, Dentobus i inne

Gwiazdą wydarzenia będzie Jędrzej Skiba z zespołem, finalista The Voice of Poland.

Szczegóły – na załączonym plakacie.

„Opolskie gościnne - siła różnorodności” już 2 września

 

Opolskie gościnne” będzie także okazją do podsumowania tego, co wydarzyło się w Centrum Integracji Cudzoziemców w Opolu (CIC) w pierwszym okresie jego działania. Przypomnijmy: Centrum Integracji Cudzoziemców to wydział Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu otwarty 10 marca 2022 r. w realiach, gdy musieliśmy się zmierzyć z nową sytuacją geopolityczną wywołaną napaścią Rosji na Ukrainę.

Tymczasem Centrum planowano na czas pokoju i dedykowane było po prostu: cudzoziemcom zamieszkującym Opolszczyznę a pochodzącym spoza Unii Europejskiej.  Pracownicy CIC dostosowali ofertę do nowej dramatycznej sytuacji –  oferując wsparcie dla uchodźców z Ukrainy w organizacji życia w naszym regionie, pomagając w odnalezieniu się w realiach naszego systemu prawno-ustrojowego, szczególnie ubezpieczeń społecznych, ochrony zdrowia, edukacji. Prowadzili zajęcia adaptacyjne, kursy językowe, zajęcia budujące atmosferę akceptacji i tolerancji wśród młodzieży i dzieci. Bardzo ważne okazało się też wsparcie i porady psychologiczne. Z drugiej strony – bezpłatne usługi tłumaczenia urzędowych dokumentów. Odpowiadali  także na zapotrzebowanie rynku pracy – m.in.  prowadzili kursy polskiego języka zawodowego medycznego.

 

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy