Nie ma wolności, bez wiedzy o Solidarności – IX edycja Olimpiady Solidarności

15 marca o godz. 10:00 laureaci etapu szkolnego z 525 szkół średnich z całej Polski przyjadą do swoich stolic wojewódzkich, by przystąpić do testów egzaminacyjnych w ramach IX edycji konkursu „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii”. Egzamin będzie polegał na rozwiązaniu testu z wiedzy historycznej obejmującej lata 1970-1990.

Troje uczniów z najwyższymi wynikami w danym województwie stworzy drużynę, która w kwietniu 2022 r.  przyjedzie do Gdańska na trzydniową wizytę studyjną a następnie w czerwcu przystąpi do egzaminu finałowego Olimpiady. Finał oraz gala wręczania nagród odbędzie się w Gdyni.

Na zwycięzców Olimpiady czekają indeksy na stacjonarne uczelnie wyższe, roczne stypendia naukowe oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe. Co warte podkreślenia, nagrodami pieniężnymi, jak co roku, zostaną też uhonorowani nauczyciele zwycięskiej dziewiątki finałowej. – Nauczyciele odgrywają bardzo ważną rolę w budowaniu potencjału intelektualnego młodego człowieka. To od nich też w dużej mierze zależy  z jakim kapitałem wiedzy nasze dzieci wkroczą w życie dorosłe. Doceniajmy ich pracę – mówi Danuta Kobzdej, pomysłodawczyni konkursu i zarazem prezes Fundacji Centrum Solidarności.

Konkurs „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii” to największy i najbardziej rozpoznawalny ogólnopolski konkurs historyczny dla uczniów szkół średnich w Polsce, sprawdzający wiedzy historyczną, obejmującą lata 1970-1990. – Historia lubi się powtarzać. Dlatego trzeba ją poznawać by wyciągać wnioski na przyszłość: czerpać z niej co dobre i sprawdzone, a rugować co złe i niszczące – uzupełnia prezes Fundacji.

Konkurs jest trzyetapowy. Pomiędzy etapem wojewódzkim a finałem młodzież bierze udział w warsztatach studyjnych, na których zdobywa wiedzę teoretyczną i praktyczną na temat produkcji krótkich form filmowych.

W województwie opolskim partnerem jest Województwo Opolskie, a egzamin odbędzie się w Sali Orła Białego Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnego na Ostrówku

KONTAKT DLA MEDIÓW:
Wiktor Nowak
Koordynator Ogólnopolski Olimpiady Solidarności
Fundacja Centrum Solidarności
w.nowak@fcs.org.pl
tel.: 798066993 http://olimpiadasolidarnosci.pl

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy