Czujniki monitorujące powietrze w każdej gminie

71 urządzeń monitorujących powietrze zostanie w najbliższym czasie zamontowanych w województwie opolskim. To jeden z elementów projektu LIFE, którego celem jest minimalizowanie zanieczyszczenia powietrza.

Już w najbliższym czasie w gminach, które uczestniczą w projekcie LIFE zostaną zainstalowane mierniki zanieczyszczenia powietrza. Dostęp do danych będzie miał każdy mieszkaniec. – Weryfikujemy miejsca, gdzie już działają takie urządzenia. Dane z nich wszystkich trafią do jednego systemu. Czujniki będą mierzyć wiele danych, m.in. pyłu zawieszonego PM 2,5; PM 10, poziomu benzopirenu. – mówi Tomasz Krystosek, koordynator programu LIFE.

W środę 18 stycznia w trakcie posiedzenia 9 Komitetu Sterującego Projektem LIFE, podsumowano dotychczasowe działania. Jak informuje członek zarządu województwa opolskiego Antoni Konopka, podpisano umowę z Narodowym funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. – W związku z tym mamy czas do końca roku, żeby zrealizować i zakończyć nasz program – mówi Antoni Konopka. Dodaje, że wprowadzone przez rząd przyzwolenie do palenia węglem gorszej jakości prawdopodobnie będzie miało wpływ na analizy związane ze zwalczaniem smogu. – Można powiedzieć, że przez działania rządowe nasza uchwała o ochronie powietrza do kwietnia jest zawieszona. Obecnie nadal trwa inwentaryzacja źródeł ciepła w domach prywatnych. Przygotowana jest baza danych z inwentaryzacją źródeł niskiej emisji i wydanymi decyzjami – dodaje Antoni Konopka.

Dodajmy, że w ramach programu do tej pory gminy otrzymały m.in. kamery termowizyjne, zorganizowano spotkania i szkolenia dla gminnych koordynatorów, którzy w zeszłym roku zakończyli studia podyplomowe.

pw

 

 

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy