Program dla ludzi z inicjatywą

„Pomysł na starcie kluczem do biznesu” – to realizowany przez Wojewódzki Urząd Pracy projekt, dzięki któremu Opolanie mogą otrzymać dotacje na założenie działalności gospodarczej. Dziś podpisano umowę z jednym z uczestników ostatniego, już szóstego, naboru w projekcie.

Tomasz Krawczyk z Opola otrzymał w ramach projektu dotację, która pozwoliła na założenie wymarzonego zakładu stolarskiego. – Mam nadzieję, że te pieniądze wpłyną na to, żebym mógł się stać bardziej konkurencyjny jako przedsiębiorca. Pieniądze przeznaczę na sprzęt do produkcji, a jak pojawią się pieniądze z innych źródeł, po które jeszcze będzie można sięgnąć, to chętnie z nich skorzystam, żeby stworzyć linię produkcyjną – mówi przedsiębiorca.

– To bardzo ważne że możemy pomagać osobom, które mają pomysł na to, w jaki sposób w naszym regionie można się rozwijać, pracować, założyć firmę – cieszy się wicemarszałek województwa opolskiego Zuzanna Donath-Kasiura. – Dzięki projektowi „Pomysł na starcie kluczem do biznesu”  do dziś udało się założyć działalność gospodarczą niemal 300 mieszkańcom regionu – dodaje wicemarszałek. Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy Maciej Kalski informuje, że są to różne firmy. – Są firmy kosmetyczne, sklepy (w  tym internetowe), biura doradcze, mini firmy produkcyjne (np. zakład stolarski), myjnie samochodowe, zaś w obszarach niszowych – np. serwis rowerowych amortyzatorów – wymienia.

24 listopada 2022 r. Wydział Rozwoju i Przedsiębiorczości WUP zweryfikował 159 firm założonych w ramach pierwszych trzech naborów do projektu i jedynie 19 spośród nich zostało zamkniętych – 140 nadal funkcjonuje. Zostały założone w latach 2019-2020 i przetrwały czas pandemii oraz kryzysu związanego w agresją Rosji na Ukrainę.

Projekt realizowany jest przez Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu od 2018 roku. Nabory na dotacje właśnie się zakończyły. Obecnie mamy czas wypłacania tzw. wsparcia pomostowego oraz rozliczania realizacji poszczególnych biznesplanów. „Pomysł na starcie” współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Jego łączna wartość przekroczyła 13 milionów 517 tysięcy złotych. Z uwagi na zainteresowanie Opolan dotacjami zarząd województwa dwukrotnie podejmował decyzję o zasileniu budżetu projektu dodatkowymi finansami, na łączną kwotę ponad dwóch milionów złotych.

 

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy