Kolejne lądowisko dla opolskiego szpitala

Lądowisko przy Wodociągowej dla helikopterów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oficjalnie otwarte. Pierwsze lądowania i starty ma już za sobą. Dzięki  bezpiecznemu transportowi zmniejsza się ryzyko powikłań w sytuacji poważnych chorób.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Jadwigi w Opolu ma już swoje lądowisko. – Nasz szpital wzmacnia bezpieczeństwo pacjentów. Specjalizujemy się w leczeniu wczesnej fazy udaru mózgu. Tutaj czas gra znaczącą rolę. Im szybciej pacjent trafi do nas i to w sposób bezpieczny, tym większa szansa na powrót do sprawności i aktywności zawodowej – mówi dyrektor placówki Krzysztof Nazimek.

O tym, że lądowisko spełniło już swoją funkcję, opowiada zastępca dyrektora do spraw lecznictwa lek. med. Anna Bieniasiewicz. – Od ratowników LPR przejęliśmy już dwóch pacjentów, którzy byli w tzw. oknie terapeutycznym. Zostali zakwalifikowani do leczenia w ostrej fazie udaru mózgu przy zastosowaniu trombolizy i trombektomi. Pacjentka otrzymała leczenie trombolizy. Przy pacjencie z powodów medycznych zrezygnowaliśmy z trombektomi, ale mieścił się w czasie bezpiecznym do zastosowania leczenia – mówi  Anna Bieniasiewicz.

Przypomnijmy, że starania o budowę lądowiska sięgają sześciu lat. Całkowita wartość inwestycji wyniosła ponad 1 milion 500 tysięcy złotych. Dofinansowanie pochodziło z  Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych i budżetu Województwa Opolskiego. Lądowisko będzie również obsługiwało Szpital Wojewódzki. Dodatkowo będą mogły się odbywać transporty między szpitalami specjalistycznymi.

Jak dodaje Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego  stworzone zostały możliwości niesienia szybkiej pomocy. – Wzmacniamy ratowników. Zdrowie nie powinno mieć barw politycznych. W ciągu dziewięciu lat, odkąd jestem marszałkiem, zawsze kierowałem się tą zasadą. Dzięki przychylności różnych instytucji mamy u siebie Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Nowa infrastruktura, kupione nowoczesne karetki są dodatkową motywacją dla ratowników – dodaje marszałek Andrzej Buła.

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy