Zmarł Edward Głowacki – obywatel honorowy województwa

Pułkownik Edward Glowacki zmarł w wieku 99 lat.  Radni województwa w dniu 17 grudnia 2019 roku jednogłośnie uchwalili ten honorowy tytuł,  a sam Uhonorowany otrzymał go w styczniu tego roku.

 Edward Głowacki urodził się  12 lipca 1923 roku, w swoją pełnoletność wszedł podczas regularnych działań wojennych, co naznaczyło Jego życiową ścieżkę. Niezwykłej wagi doświadczenia płk Edward Głowacki nabył podczas szlaku bojowego IV Pancernego Pułku „Skorpion” wchodzącego w skład II Korpusu gen. Władysława Andersa.  Dowodził plutonem czołgów w walkach o Monte Casino i Bolonię. Od zakończenia wojny do roku 1996 mieszkał w Londynie, a następnie osiedlił się w Opolu.  Nabyte doświadczenie w biznesie, kontakty w Wielkiej Brytanii pozwoliły mu po przemianach ustrojowych prowadzić skuteczne doradztwo w zakresie tworzenia i funkcjonowania przedsiębiorstw, organizacji gospodarki wolnorynkowej, a także wspierać tworzące się samorządy Opolszczyzny i Dolnego Śląska. Mocno włączał się w działania na rzecz wspierania poszkodowanych w powodzi 1997 roku na terenie naszego województwa.

W styczniu 2020 roku, odbierając honorowy tytuł podkreślał, że Opole i Opolszczyzna są dla niego szczególne. –  Opole i Opolszczyzna stały się dla mnie kontynuacją Ojczyzny. Wielu z nas było skazanych na tułaczkę, chcieliśmy się spotkać z polskością. Moje miejscowości to Stanisławów i Kałusz, a  tutaj, w Opolu, jest duch tych miast – mówił wtedy Edward Głowacki..

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy