Książka dobra na wszystko czyli “Zaczytane Opolskie”

W pięknych okolicznościach przyrody rozpoczynamy 6. już edycję akcji promującej czytelnictwo „Zaczytane Opolskie”. To unikalna możliwość spotkania się ze znanymi pisarzami, publicystami i innymi miłośnikami książki.

Książka fascynuje, uspakaja, otwiera horyzonty, pozwala zapomnieć o codzienności. Warto znaleźć w życiu przestrzeń na czytanie, a spotkanie z autorem pozwala jeszcze głębiej spojrzeć na publikację, genezę jej powstania czy inspirację autora. Tegoroczna edycja to już 50 zaplanowanych spotkań z 29 autorami i autorkami w 39 miejscowościach we wszystkich powiatach województwa.

Ideą akcji „Zaczytane Opolskie” jest promocja czytelnictwa i unikalna możliwość spotkania ze znanymi i lubianymi autorami do czytelników, zarówno w dużym mieście, jak i małej filii biblioteki gminnej. – To odpowiedź na kryzys czytelniczy, który mamy od kilku lat. To unikalna możliwość bezpośredniego spotkania z autorem, okazja do zadania mu pytań, dyskusji czy uzyskania autografu. Te spotkania rozszerzają wiedzę nie tylko o samym autorze, ale i książce. Często wykraczają poza samą promowaną publikację – mówił wicemarszałek województwa Zbigniew Kubalańca.

Jak przyznaje dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej Tadeusz Chrobak, inicjatywa możliwa jest dzięki zaangażowaniu wielu osób. – Dziękuję samorządowi województwa, pracownikom bibliotek. Bardzo nam zależy, aby docierać z goszczącymi u nas pisarzami do małych miejscowości. Ten żywy kontakt z pisarzem, twórcą, poetą jest bardzo istotny. Staramy się promować wszystkich tych twórców, którzy wychodzą z czymś nowym. W bardzo małym stopniu powtarzają się nazwiska z ubiegłego roku. Zależy nam, aby promować nowości na rynku literatury. Nie jest łatwo kalendarz twórców jest wypełniony, czynimy to z dużym wyprzedzeniem – wyjaśnił. Dodał, że lista autorów, którzy będą gościć w naszym województwie nie jest zamknięta. – Wydarzenie, które ma już 6. edycję bardzo się rozrosło. – Początkowo akcja odbywała się jesienią, w tej chwili z autorami możemy się spotkać od wiosny do później jesieni – mówił Tadeusz Chrobak.

Zachęcamy do śledzenia strony internetowej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, tu na bieżąco aktualizowane są informacje nt. akcji „Zaczytane Opolskie”.

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy