Defibrylatory dla strażaków

W ramach tegorocznej edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego kupujemy kolejną partię defibrylatorów. Dzięki temu projektowi wszystkie jednostki ochotniczych straży pożarnych w powiecie kluczborskim będą miały takie urządzenia, co szczególnie w obecnej sytuacji nabiera ogromnego znaczenia.

Defibrylatory dla strażaków

Jak podkreśla marszałek Andrzej Buła, zwłaszcza dziś defibrylatory są bardzo potrzebne i mieszkańcy powiatu kluczborskiego wpisali się swoim projektem w te obecne potrzeby. – Automatyczne defibrylatory stały się  wizytówką naszych straży pożarnych. Łącznie w dotychczasowych edycjach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego kupiliśmy 70 takich urządzeń. To duża skala oddziaływania – podkreśla marszałek. Poza tym, na co zwraca uwagę Andrzej Buła, strażacy nie tylko zgłaszają zapotrzebowanie na te urządzenia, ale także są przeszkoleni, jak z nich korzystać i sami stają się edukatorami kolejnych środowisk, m.in. młodzieży czy seniorów.

Zarząd województwa właśnie podjął decyzję o zakupie tych urządzeń za kwotę niemal 99 tysięcy złotych w ramach trzeciej edycji projektu „Akcja dla serca”, realizowanego z Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego w powiecie kluczborskim. Projekt przewiduje wyposażenie 33 jednostek OSP i Wołczyńskiego Ośrodka Kultury w 8 defibrylatorów AED, 10 kapsuł zewnętrznych dostępu publicznego do defibrylatorów i 16 zestawów fantomów do resuscytacji krążeniowo-oddechowej wraz z elektrodami szkoleniowymi.  – Dobrze, że przyzwyczajamy się do takich urządzeń wokół na, dziś są one montowane  miejscach publicznych, np. na rynkach, murach kościołów czy ścianach remiz strażackich. Są automatyczne, więc każdy w razie niebezpieczeństwa może z nich skorzystać – podkreśla marszałek.

Ale strażacy ochotnicy także w dzisiejszej, trudnej sytuacji epidemicznej, pełnią rolę nie do przecenienia. Dlatego zarząd województw stara się pomóc wszystkim 520 jednostkom OSP w regionie. W ramach kolejnego projektu własnego zarząd zaplanował zakup środków ochrony osobistej na najbliższe 3 miesiące dla jednostek OSP w każdym powiecie. – Poczucie bezpieczeństwa osób, które nam niosą pomoc, jest jednym z naszych priorytetów – mówi marszałek.

Marszałek Andrzej Buła przypomina, że ten szczególny czas spowodował, że przesuwają się w czasie realizacje niektórych zadań w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. – Ale uspokajam wszystkich autorów zadań, z niczego nie rezygnujemy. Po świętach zaś podejmiemy decyzję co ewentualnego harmonogramu i dalszej realizacji tej inicjatywy. Liczymy, że  za klika miesięcy zaczniemy znów aktywnie działać w swoich środowiskach – mówi marszałek.

VR

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy