Nowi “Honorowi Obywatele Województwa Opolskiego”- Henryk Kosidło i Edward Głowacki

Jutro (tj. 17 grudnia br.) podczas Sesji Sejmiku Województwa nastąpi nadanie tytułu: „Honorowy Obywatel Województwa Opolskiego” dla dwóch znakomitych postaci środowiska kombatantów.

Płk. Edward Głowacki to osoba o bogatych doświadczeniach wojennych. Urodzony 12 lipca 1923 roku, w swoją pełnoletność wszedł podczas regularnych działań wojennych, co wyznaczyło bez wyboru ścieżkę życiową. Niezwykłej wagi doświadczenia Płk Edward Głowacki nabył podczas szlaku bojowego IV Pancernego Pułku „Skorpion” wchodzącego w skład II Korpusu gen. Władysława Andersa. Należy zaznaczyć, że znakomity zmysł analityczny i talent w budowaniu działań strategicznych pozwoliły mu dowodzić plutonem czołgów w walkach o Monte Casino i Bolonię. Od zakończenia wojny do roku 1996 mieszkał w Londynie, a następnie osiedlił się w Opolu. Na szczególne uznanie zasługuje fakt mocnego wsparcia dla polskiego przetwórstwa przemysłowego, chemii gospodarczej czy budowie maszyn. Nabyte doświadczenie w biznesie, kontakty w Wielkiej Brytanii pozwoliły mu po przemianach ustrojowych prowadzić skuteczne doradztwo w zakresie tworzenia i funkcjonowania przedsiębiorstw, organizacji gospodarki wolnorynkowej, a także wspierać tworzące się samorządy na obszarze Opolszczyzny i Dolnego Śląska. Mocno włączał się w działania na rzecz wspierania poszkodowanych w powodzi 1997 roku na terenie naszego województwa.

Nowi "Honorowi Obywatele Województwa Opolskiego"- Henryk Kosidło i Edward Głowacki

Por. Henryk Kosidło, urodzony 9 czerwca 1925 roku, będąc jeszcze niepełnoletnim został w kwietniu 1940 roku deportowany do Północnego Kazachstanu, gdzie przebywał  pełne 3 lata. Doznał również brutalności wojennych na członkach rodziny, a ojciec – policjant zginął w Katyniu. W maju 1943 roku rozpoczął służbę w Wojsku Polskim i pełnił ją do kwietnia 1946 roku. Szlak bojowy pełen doświadczeń i trudów wojennych przeszedł w I Armii Wojska Polskiego. Pamiętając wiele szczegółów ze strategii walki dał się zapisać jako uczestnik bitwy pod Lenino, a działania wojenne zakończył nad Łabą. Od 1946 roku pracował w administracji publicznej, w tym przez 26 lat w Wydziale Komunikacji Urzędu Wojewódzkiego, gdzie pełnił także rolę kierownika.

Nowi "Honorowi Obywatele Województwa Opolskiego"- Henryk Kosidło i Edward Głowacki

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy