Przedsiębiorcy z Chin szukali partnerów

Przedstawiciele firm i samorządu z prowincji Fuijan, regionu partnerskiego województwa opolskiego, gościli na Opolszczyźnie. Celem wizyty było m.in. poszukiwanie biznesowych partnerów wśród opolskich przedsiębiorców.

Fujian to region partnerski Opolszczyzny od września 2012 roku. Najbardziej wymiernym i spektakularnym efektem tego partnerstwa jest zrealizowana już w Opolu inwestycja chińskiej firmy Hongbo Clean Energy Europe. Kamień węgielny pod jej budowę wmurowano w 2017 r. Koszt tej inwestycji wyniósł 78 mln zł, a rocznie zakład ma produkować 20 mln sztuk oświetlenia LED. W kwietniu br. w Pekinie wicemarszałek Zbigniew Kubalańca i prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski podpisali listy intencyjne w sprawie nowej inwestycji Hongbo o wartości przekraczającej 800 mln zł. Wizyta przedstawicieli prowincji Fujian i chińskich przedsiębiorców, która miała miejsce 13 września w Opolu, związana była właśnie z tą inwestycją.

– Dziś mijają dokładnie cztery lata od pierwszego spotkania z panią prezes firmy Hongbo. Od tego czasu wiele się wydarzyło w naszych wzajemnych relacjach. Mamy nadzieję, że dzięki takim spotkaniom, jak to, będą się one pogłębiać i owocować także kolejnymi relacjami między polskimi i chińskimi firmami – mówił marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła podczas wizyty chińskiej delegacji w opolskim urzędzie marszałkowskim.

Chęć rozwijania wzajemnych relacji podkreślił też Wu Nanxiang z Departamentu Handlu Prowincji Fujian. – Jesteśmy bardzo zainteresowani pogłębianiem współpracy i inwestycji, bo Polska to ważny partner w programie Nowego Jedwabnego Szlaku – zaznaczył. Dodał, że obecnie Fujian współpracuje z 220 krajami, a łączna wartość inwestycji zagranicznych, jakie prowincja przyciągnęła w ostatnim czasie, przekroczyła już 1,3 mld dolarów.

Podczas spotkania chińskiej delegacji z władzami naszego regionu i przedsiębiorcami zaprezentowane zostały firma Hongbo, potencjał gospodarczy prowincji Fujian, a także potencjał miasta Opola oraz województwa opolskiego. O tym ostatnim opowiedział Roland Wrzeciono, dyrektor podlegającego samorządowi województwa Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki. Mówił m.in. o bazie terenów inwestycyjnych; uczelniach funkcjonujących w regionie; położeniu województwa w Europie oraz ulgach, na jakie mogą liczyć inwestorzy, którzy zdecydują się wybudować swoje fabryki na Opolszczyźnie.

Do Opola w poszukiwaniu możliwości inwestowania lub nawiązania relacji biznesowych przyjechali reprezentanci siedmiu chińskich przedsiębiorstw. Byli wśród nich przedstawiciele firm budowlanych (producent plandek i materiałów tekstylnych używanych do produktów zewnętrznych oraz odzieży ochronnej), firma kamieniarska, deweloper, producent maszyn budowlanych (ładowarki kołowe, koparki gąsienicowe, sprzęt do robót ziemnych oraz części i podzespoły), a także producent produktów ogrodowych. Na spotkanie z nimi zgłosiło się kilkanaście firm z woj. opolskiego.

– Zgłosiliśmy się do udziału w tym spotkaniu ponieważ szukamy partnerów do współpracy – powiedział Michał Sikora z Zakładu Kamieniarskiego SATI. – Współpracujemy już z Indiami czy Chinami, ale szukamy kolejnych kontrahentów. Jesteśmy zainteresowani zakupem półproduktów kamiennych, które moglibyśmy od chińskich partnerów odkupować, przerabiać i sprzedawać dalej – wyjaśnił.

Prowincja Fujian położona jest w południowo-wschodnich Chinach nad Cieśniną Tajwańską. Mieszka w niej 36 mln osób. Fujian ma powierzchnię ponad 120 tys. km kwadratowych. Najsilniejsze jej branże gospodarcze to elektronika, przemysł maszynowy i chemiczny, handel, finanse, turystyka oraz nieruchomości.

– Jest zainteresowanie inwestorów z Chin województwem opolskim. Dwanaście spośród 124 prowadzonych w 2018 i 2019 roku projektów inwestycyjnych, czyli zapytań inwestorów, pochodziło właśnie z Chin. Większość z nich związana była z elektromobilnością i sektorem chemicznym – mówi Piotr Regeńczuk z Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera działającym w OCRG.

KK – OCRG

Nasze serwisy