24 raz Fundacja Dom zaprasza na rodzinny festyn

Doroczne spotkanie na Placu Wolności w Opolu to nie tylko zabawa, ale również podsumowanie dotychczasowej działalności. Od 25 lat przy fundacji działa warsztat terapii zajęciowej. To miejsce, w którym niepełnosprawni nabywają pewności i umiejętności zawodowych.

Dla Fundacji Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym warsztaty to miejsce, w którym podopieczni stawiaj pierwsze kroki, prowadzące ku zatrudnieniu i samodzielności. Kazimierz Jednoróg, dyrektor fundacji, przypomina, że w pierwszych latach działalność prowadzona była jedynie w weekendy.  Pierwsze zajęcia odbyły się w 1991 roku, po dwóch latach w czerwcu utworzono Warsztaty Terapii Zajęciowej. Początkowo w zajęciach uczestniczyło 17 osób z niepełnosprawnościami. Liczba ta szybko urosła do 25. Obecnie to już 35 uczestników, 6 pracowni terapeutycznych i 20 terapeutów.

– Na początku przybliżaliśmy rodzicom sposoby rehabilitacji dzieci z porażeniem mózgowym – wspomina Kazimierz Jednoróg. – Po dwóch latach przyszedł czas na poszerzenie działalności i utworzenie Warsztatów Terapii Zajęciowej. Do tej pory z fundacją współpracują trzy osoby, które przyszły 1 lipca 1993 roku. W trakcie festynu odbiorą odznaczenia za swoją pracę. Wicemarszałek Roman Kolek dodaje, że obok odznaczeń przyznawanych przez fundację, podczas festynu wręczone zostaną medale „Serce Dziecku”, przyznawane przez dziecięcą kapitułę, działającą pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Opolskiego. Osoby nominowane do tego zaszczytnego wyróżnienia zawsze odznaczają się bezinteresowną działalnością, mającą na celu przede wszystkim dobro dzieci.

 

Razem z fundacją jubileuszem będą mogli się cieszyć również mieszkańcy w trakcie organizowanego w niedzielę festynu. – Nasi podopieczni fantastycznie rozwijają skrzydła, jest to coś co pomaga im w rozwoju zawodowym i społecznym.  Festyn tym się różni od innych imprez, że w jego trakcie jest duże zaangażowanie społeczne. To nas mobilizuje. Nasi podopieczni współtworzą to wydarzenie. Będą prowadzić stoiska, wystąpią na scenie. Jest to również okazja do pomagania. Chcemy na ten aspekt zwrócić uwagę i go promować – mówi Monika Kawa z fundacji Dom.

Festyn fundacji rozpocznie się o 11:00 w niedzielę na Placu Wolności, wręczenie medali „Serce Dziecku” zaplanowano w samo południe. Na scenie zobaczymy m.in. występy mażoretek, z recitalem zaprezentuje się Mini Paganini, a w części koncertowej Magdalena Meg Krzemień.

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy