To był dobry rok dla opolskiej gospodarki

Wyróżnienia dla Inwestycji Roku 2017 i Przodowników Pracy 2017 wręczono w piątek na gali organizowanej przez Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG). Jednostka ta obchodzi w tym roku 10-lecie istnienia.

OCRG już po raz trzeci zorganizowało Świąteczną Galę Podsumowującą dla firm. Tegoroczna odbyła się w domEXPO. Nazwana została III Opolskim Plenum Przodowników Pracy, a jej hasło przewodnie to „W oparach absurdu, czyli 300% normy”. – Co roku staramy się urozmaicać nasze gale. Tym razem zabraliśmy gości w barejowskie opary absurdu – mówi dr Iwona Święch-Olender, kierownik działającego w ramach OCRG Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera. Gala była okazją do integracji środowisk biznesowych z regionu w nieco swobodniejszej atmosferze, ale też do podsumowania rocznej pracy OCRG i zaprezentowania oferty dla firm.

Podczas gali wybrano  Inwestycję Roku 2017 oraz Przodowników Pracy 2017, czyli przedstawicieli świata biznesu aktywnych nie tylko w zakresie działalności swojej firmy.  Tytuł Inwestycji Roku otrzymała firma GoodMills Polska, która prowadzi młyn w Straduni. Przodownikami Pracy 2017 roku zostali natomiast  Leszek Adamczyk,  szef Butiku Inwestycyjnego LEDA,  Bogusław Dawiec  z Polaris Polska oraz Zygmunt Szulc z Explometu.

Podczas gali, w specjalnym wydaniu Dziennika Telewizyjnego, omówiono wydarzenia gospodarcze 2017 roku oraz plany OCRG i samorządu województwa, któremu jednostka podlega, na przyszły rok. Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa mówi, że to był dobry rok. – 2017 to był dobry rok dla przedsiębiorców,  również w kontekście naszej oferty. Były pieniądze na rozwój firm, zwłaszcza na innowacje. Ale ważne jest także tworzenie  dobrego klimatu dla przedsiębiorców. Aby móc konkurować z dużymi sąsiadami,  mówimy mieć coś specyficznego dla przedsiębiorców w regionie, a tą specyfiką jest klimat, który staramy się tworzyć, m.in. przez działalność  Opolskiego Centrum Inwestora i Eksportera w OCRG – mówił. Plany  na kolejny rok wyliczał zaś dyrektor OCRG Roland Wrzeciono –  Chcemy w przyszłym roku ogłosić co najmniej trzy kolejne nabory dla firm, uruchomić kolejne transze pieniędzy na pożyczki, ale także ruszyć z programem, który da przedsiębiorcom możliwość pozyskania dofinansowania na szkolenia i doradztwo.

Gala nawiązywała też do obchodzonego w 2017 roku przez OCRG 10-lecia działania tej jednostki. Jak wyliczono – w minionej dekadzie poprzez OCRG do firm z regionu trafiła kwota 1,1 mld zł unijnego dofinansowania na realizację projektów, z czego ponad 712 mln zł stanowiły dotacje, a ponad 377 mln zł pożyczki. W tym samym czasie 64 firmy obsługiwane przez działające w ramach OCRG Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera zdecydowały się na inwestycje na Opolszczyźnie i zadeklarowały utworzenie około 9 tys. miejsc pracy.

– Mam nadzieję, że przez ostatnie 10 lat OCRG wrosło w krajobraz naszego regionu, wychodzi naprzeciw potrzebom przedsiębiorców i jest jednostką, do której firmy zgłaszają się z pomysłami, ale i problemami do rozwiązania – mówi marszałek Andrzej Buła.

Organizatorem gali było Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki, a partnerami Bank Gospodarstwa Krajowego, Izba Gospodarcza „Śląsk”, Loża Opolska Business Centre Club oraz Opolska Izba Gospodarcza.

Nasze serwisy