Marszałek docenił twórców i artystów z regionu

Młoda twórczyni ludowa, architekt, reżyserzy amatorskich teatrów oraz pomysłodawcy Festiwalu Opole Songwriters czy Opolskie Lamy, to tylko niektóre osoby nagrodzone przez Marszałka Województwa Opolskiego za swoją działalność artystyczną. W niedzielę doceniono animatorów i twórców kultury 2017.

Adam Zbiegieni, założyciel pierwszego związku artystów plastyków oraz prezes Okręgu ZPAP Polska Sztuka Użytkowa, otrzymał nagrodę specjalną marszałka województwa opolskiego Andrzeja Buły za całokształt twórczości artystycznej. Jak podkreśla, z Opolszczyzną związany jest od ponad 60 lat. – Kiedy tutaj przyjechałem po szkole, było to artystycznie martwe miasto. Założyłem pierwszy związek twórczy w województwie opolskim, zainicjowałem wiele wydarzeń artystycznych, które trwają do dziś. Prawdopodobnie jestem najstarszym społecznym prezesem w Polsce. Zrealizowałem wiele projektów, związanych z moim wykształceniem architektonicznym. Są to domy kultury, restauracje, kawiarnie, pomniki, przestrzeń społeczna – mówi. Zbiegieni planuje w przyszłym roku zorganizowanie na dworcu PKP w Opolu wystawy swojej twórczości.

W tym roku przyznano 10 nagród i tyle samo wyróżnień za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury województwa opolskiego. Samych wniosków wpłynęło 61.  Wśród nagrodzonych znalazła się Agnieszka Okos, młoda twórczyni ludowa, która znana jest m.in. ze zdobienia porcelany. – Wszystko zaczęło się w moim domu. Wyrosłam we wzornictwie opolskim. Zdobienia porcelany nauczyła mnie moja ciocia. Dziś już nie tylko zdobię, ale przekazują swoją wiedzę i doświadczenie, organizując warsztaty w ramach projektu „Opolskie Dziouchy”. Wzory opolskie znajdują się na wielu rzeczach, motywy kwiatowe miałam już okazję malować praktycznie na wszystkim, np. na domach czy samochodach – mówi Okos.

Stanisław Rakoczy, wicemarszałek województwa opolskiego odpowiedzialny za kulturę w regionie zauważa, że nagroda trafia nie tylko do osób bezpośrednio związanych z działalnością kulturalną w województwie, ale co najważniejsze, społeczników. – Są to osoby, które parają się szerokim wachlarzem dziecin kultury – mówi.

O tym, że nagroda jest docenieniem twórców kultury, którzy są marką Opolszczyzny mówi Hubert Kołodziej, przewodniczący komisji nauki edukacji kultury i sportu sejmiku województwa opolskiego. – Nagroda trafia do osób m.in. związanych z programem Bardzo Młoda Kultura – dodaje.

 

W trakcie uroczystości Helenie Gruszce wręczono brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. To odznaczenie państwowe zostało nadane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na wniosek Marszałka Województwa Opolskiego za szczególne zasługi na rzecz kultury regionu. Helena Gruszka była dyrektorem Domu Kultury w Ozimku, a wcześniej kierownikiem działu udostępniania i edukacji Muzeum Wsi Opolskiej. Ppodkreśla, że nagroda jest ogromnym wyróżnieniem i powinna być symbolem społecznego charakteru bycia animatorem. – Z kulturą jestem związana przez całe życie. Każdy z działaczy chciałby otrzymać taką nagrodę i takiego wyróżnienia każdemu życzę. Zauważenie naszej pracy jest dla mnie bardzo miłe. Animacja kultury przez ostatnie lata znacząco zmieniła się. Najważniejsze jest, aby nie zapominać o dotowaniu tych wydarzeń, które wpływają na kreowanie życia kulturalnego – tłumaczy.

Nagrody Marszałka Województwa Opolskiego dla Animatorów i Twórców Kultury wręczane są od 1999 r. Do tej pory przyznano około 150 nagród, w tym 7 za całokształt działalności. W tym czasie wyróżniono także ponad 250 osób.

PW

Nasze serwisy