Młodzież z Ukrainy zwiedza Opolszczyznę

Uczą się języka polskiego i marzą o studiowaniu w Polsce. Młodzież z Ukrainy uczestnicząca w obozie językowym poznaje region, a w czwartek zwiedzała Opola i spotkała się z marszałkiem województwa opolskiego Andrzejem Bułą.

Mija dziesięć lat, od kiedy młodzież ze Stanisławowa przyjeżdża na Opolszczyznę i uczestniczy w warsztatach językowych. – Są to spotkania dla młodzieży, która identyfikuje się z Polską. Obok nauki języka, uczymy aktywności społecznej. Można być Polakiem, ale robić też coś dla Ukrainy. Dzięki temu rola mniejszości polskiej wzrasta. Te spotkania mają wielkie znaczenie – mówi  Krzysztof Pawlak z fundacji  Piastun, która co roku organizuje takie pobyty.

Pawlak dodaje, że po raz pierwszy organizatorzy wyjazdu nie otrzymali rządowego wsparcia. – Wyjazd zorganizowaliśmy dzięki 1% oraz wsparciu marszałka województwa opolskiego – dodaje Pawlak.

W tegorocznej edycji wyjazdu językowego uczestniczy 25 młodych osób, na wyjazd czeka jeszcze 15 liderów. W poprzednich latach liczba uczestników sięgała nawet 250 osób.

Julia z Kałusza uczy się w liceum w Warszawie  i chce studiować w Polsce, a spotkanie językowe traktuje jako możliwość podszlifowania języka. – Mam pochodzenie polskie i Kartę Polaka. Wcześniej uczyłam się języka polskiego. Dla mnie jest to podtrzymywanie tradycji rodzinnych. Dzięki temu, że uczę się w liceum mam nadzieję, że uda mi się również dostać na studia – dodaje Julia. – Uczę się języka polskiego od trzech miesięcy. Wszystko rozumiem, a nie wszystko potrafię powiedzieć. Chcę studiować w Opolu, to jest bardzo ładne miasto. Mam tutaj znajomych z którymi chcę zamieszkać w internacie – mówi Waleria, inna uczestniczka projektu.

Marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła podkreśla, że ważne jest budowanie więzi oraz wzajemne spotkania. – Nie wyobrażam sobie, aby nie wspierać tego przedsięwzięcia. Młodzież  ukraińska nie przyjedzie tutaj sama z siebie. Ważne jest, aby zaangażowane były w to dorosłe osoby. Widzę również, jak strona ukraińska pomaga naszej polskiej stronie. Warto te relacje podtrzymywać. Jest to również zobowiązanie – dodaje marszałek.

Młodzież w naszym województwie będzie przebywać do 8 sierpnia.

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy