Zarażeni pasją

Wojciech Dominiak – dyrektor Muzeum Ziemi Prudnickiej, Alexandre Devosges-Cuber – dyrektor Muzeum Regionalnego w Głogówku, Bogdan Jasiński – kustosz Muzeum Wsi Opolskiej, ks. prałat Bernard Joszko z Biskupic, dziennikarz i prozaik Edward Pochroń oraz Dorota Witoszyńska – nauczycielka ZSZ nr 1 w Brzegu zostali tegorocznymi laureatami Nagrody Marszałka Województwa Opolskiego dla Animatorów i Twórców Kultury.
Uroczystość – była to jej XVII edycja – odbyła się w otwartej przed pięcioma tygodniami Modelatorni, nowej scenie Teatru im. Jana Kochanowskiego.
Nawiązując do tego miejsca gospodarz spotkania – marszałek Andrzej Buła – przypomniał, że rok wcześniej w tym samym miejscu była teatralna graciarnia, a nowo zatrudniony dyrektor teatru Norbert Rakowski już miał plan przeistoczenia jej w scenę eksperymentalną. – Dziękuję mu, że ta przestrzeń powstała, że mieliśmy to szczęście, że pojawił się człowiek, który miał wizję i potrafił nas zmusić do wysiłku finansowego – mówił marszałek.
Stwierdził też, że do uprawiania kultury potrzebna jest odwaga, wrażliwość i pasja. Bo im więcej jest tych cech, tym kultura jest barwniejsza, mniej jednoznaczna. Gratulując laureatom powiedział: – Życzę pasji i zarażania nią młodych ludzi, niech kształtują kulturę, która wspierać nas będzie w dziele tworzenia pięknego Śląska Opolskiego.

Słowo „pasja” przewijało się w wypowiedziach wielu laureatów. Wojciech Dominiak życzył sobie, by mu starczyło pasji, którą zapali innych, ale mówił, że to także ci inni pasją go zapalają.
Dorota Witoszyńska podkreślała, że jej inspiracją są młodzi ludzie, którzy z nią pracują, a Edward Pochroń życzył władzy by o kulturze pamiętała nie tylko raz do roku, ale na co dzień.
Po wręczeniu statuetek laureatom przyszedł czas na wyróżnienia marszałka. Otrzymali je Jolanta Begińska – nauczycielka języka polskiego w PSP w Łubnianach, Maria Korzonek – twórczyni ludowa ze Staniszczy Małych, Łukasz Litwinowicz – prezes Stowarzyszenia Ochrony Dóbr Kultury w Dąbrowie, ks. Grzegorz Poźniak – dyrektor Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej, Lidia Szpak – nauczycielka z Branic, Rodzina Trąbczyńskich (artystki Anna, Barbara, Ewa) z Łubnian oraz Romuald Babicki – kronikarz Kędzierzyna-Koźla.

Uroczystość była także okazją do odznaczenia Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Opolu – ta działająca od 70 lat placówka artystyczna wykształciła wielu wspaniałych muzyków, święcących triumfy nie tylko w kraju, ale i za granicą. Marszałek przyznał szkole Odznakę Honorową „Za Zasługi dla Województwa Opolskiego”.
Spotkanie zakończyło wspólne zdjęcie oraz udział w spektaklu zatytułowanym „Uroczystość” w reżyserii Norberta Rakowskiego.

Nagrody dla animatorów i twórców kultury przyznawane są od 1999 roku. W czasie minionych edycji otrzymało je 150 osób, około 250 uhonorowano wyróżnieniami.
MS

Poniżej lista laureatów i wyróżnionych oraz ich zasług.
Pliki do pobrania:

Nasze serwisy