Poszukiwanie złotego środka

Pod hasłem „Równowaga energetyczna elementem rozwoju regionu” odbył się w Opolu IV Opolski Kongres Energetyczny.

Jego współorganizatorem, obok Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki, Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie, Tauronu Dystrybucja, Politechniki Opolskiej i Urzędu Miasta Opola, był Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego. Uczestniczyli w nim samorządowcy, naukowcy, przedsiębiorcy, ludzie otoczenia biznesu.
Otwierając obrady kongresu Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa, zwracał uwagę na przygotowywane zmiany prawodawstwa związanego z odnawialnymi źródłami energii, które promują inny, niż dotąd kierunek zmian, ale także na fakt, że właśnie pod Opolem realizowana jest największa inwestycja w tej części Europy – rozbudowa elektrowni. Przypomniał, że na niedawnym spotkaniu inwestorów z dystrybutorami energii, jej dostarczanie wskazywano jako jedną z barier rozwoju przedsiębiorczości. Życząc zebranym owocnych obrad, Szymon Ogłaza wyraził nadzieję, że ich uczestnicy wyjdą przynajmniej z przeświadczeniem, że dowiedzieli się czegoś nowego.

Robert Zasina, prezes spółki Tauron Dystrybucja, przywołał ubiegłe lato, gdy słupki w termometrach przekroczyły 30 stopni, a energetykę po raz pierwszy od kilkunastu lat dotknęły ograniczenia, które przełożyły się na dostawy energii dla przedsiębiorstw. Mówił też, że rok 2016 może być dla energetyki przełomowy. Nowe prawo będzie dawało możliwość tworzenia klastrów i spółdzielni energetycznych, pojawiają się nowe płaszczyzny współpracy z samorządami. Z kolei Dariusz Mazurczak, wicedyrektor OCRG, mówił o inicjatywie podjętej w ramach Klubu 150 – grupowych zakupach energii elektrycznej. Weszło do niej 121 przedsiębiorstw, którzy zamówili 243 Gwh, w wyniku negocjacji z ośmioma sprzedawcami udało się wynegocjować ceny o 7 proc. niższe, niż rynkowe.

O dostawach energii m.in. na potrzeby działających na Opolszczyźnie specjalnych stref ekonomicznych mówili szefowie opolskiego oddziału Tauron Dystrybucja – Henryk Stanula i Adam Mincewicz. Ich zdaniem na szybkość doprowadzenia zasilania wpływ ma to, że uregulowany jest stan prawny gruntu, gotowe plany zagospodarowania przestrzennego, przygotowanie gruntów przez gminę, wystąpienie z wyprzedzeniem o wydanie warunków zabudowy. Opóźnia ten proces brak ustawy o tzw. korytarzach przesyłowych.
Piotr Rudyszyn, prezes W4E Energia Odnawialna, zachęcał – mimo wchodzącego niebawem niekorzystnego prawa – do zainteresowania się instalacjami związanymi z odnawialnymi źródłami energii – fotoogniwami, biogazowniami, energetyką wiatrową. Do tej wypowiedzi odniósł się senator prof. Piotr Wach komentując, że oba projekty ustaw – wiatrowej i OZE są promocją gospodarki węglowej i stanowią krok wstecz, gdy idzie o źródła odnawialne.

MS

Nasze serwisy