Przejściowy rok na drogach

143 miliony złotych, z czego 98 milionów złotych na inwestycje – to tegoroczne plany Zarządu Dróg Wojewódzkich w Opolu. O tych planach marszałek Szymon Ogłaza i dyrekcja ZDW poinformowali na konferencji prasowej.

– Ten rok będzie przejściowy, bo będziemy realizować zarówno zadania za pieniądze europejskie, pochodzące z kończącej się perspektywy, jak i zaczniemy – trochę na kredyt z budżetu województwa – robić zadania, które powinny być finansowane z przyszłej perspektywy unijnej, która jednak nie jest jeszcze sformalizowana. Nie ma jeszcze umowy partnerstwa, siłą rzeczy nie ma jeszcze zatwierdzonego programu regionalnego  – mówił członek zarządu województwa Szymon Ogłaza. – Ale my zawsze jesteśmy przygotowani do tego, żeby realizować jak najwięcej inwestycji na naszych drogach, żeby się one zmieniały, żeby podróżowało się po nich lepiej i bezpiecznie – dodawał marszałek.

Kontynuacje tego, co już trwa

Wśród zaplanowanych 25 inwestycji są m.in. te, które rozpoczęły się jeszcze w ubiegłym roku. To w sumie cztery zadania – przebudowa DW 416 w Kietrzu, DW 461 w Brynicy, DW 487 w Roszkowicach oraz DW 462 Stobrawa – Kopanie  – Łosiów – Pogorzela – Krzyżowice (ta ostatnia przebudowa to zadanie w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg). – Planujemy, że prace na drogach w Brynicy i Roszkowicach zostaną zakończone w tym roku – mówił dyrektor ZDW Bartłomiej Horaczuk. – Zakończenie kompleksowej  przebudowy drogi w Kietrzu zaplanowane jest na 2023 rok. A jeśli chodzi o tę ostatnią inwestycję, to projekt jest już na ukończeniu i mamy nadzieję wejść na plac budowy jeszcze w tym roku – dodawał.

Przygotowane do ogłoszenia przetargów są także inwestycje, które będą finansowane z budżetu województwa, ale władze regionu liczą także na wsparcie samorządów lokalnych. – Mamy listę zadań, jesteśmy gotowi do przetargów, w chwili ich rozstrzygnięcia będziemy ustalać z gminami montaż finansowy  – wyjaśniał dyrektor Horaczuk.  To kilka inwestycji:  dokończenie budowy chodników przy DW 417 w Racławicach Śląskich i DW 462 w Pogorzeli, przebudowy DW 458 w Ptakowicach, wymiana nawierzchni i budowa ścieżki rowerowej na DW 409 w Gogolinie oraz DW 457 z Chróścic do Siołkowic Starych.

Modernizacje z funduszy unijnych

W ramach kończącego się Regionalnego Programu Operacyjnego będą realizowane cztery inwestycje  –  właśnie rozpoczynająca się, a niezwykle wyczekiwana, przebudowa DW 414 o długości 2,4 kilometra na odcinku Przysiecz – Prószków na kwotę 17 mln zł, rozbudowa DW 409 z Rożniątowa do Strzelec Opolskich za 5,7 mln zł (1,2 km), rozbudowa dwóch kilometrów DW 416 ze Ściborowic do Kórnicy za 5,2 mln zł oraz przebudowa dwóch kilometrów DW 408 w Ortowicach za 9,2 mln zł.

W tym roku także mają się rozpocząć zadania, które będą finansowane z funduszy unijnych przyszłej perspektywy, a póki co, prefinansowane z budżetu województwa. – Rozpoczynamy te inwestycje z perspektywy 2021-2027, bo już długo czekają i widzimy, że wszystko wokół drożej, także te inwestycje, więc przygotowaliśmy kilka przetargów oszacowane w sumie na 52,6 mln złotych – mówił Szymon Ogłaza. W tym toku zostaną wiec ogłoszone przetargi na przebudowę 4 km DW 429 w Prószkowie, 1,9 km DW 454 w Krogulnej, 1,6 km DW 408 na odcinku Kędzierzyn-Koźle – Brzeźce oraz kilometrowego odcinka DW 423 w Zdzieszowicach. Przygotowana jest także do realizacji inwestycja na drodze 901 Zawadzkie – Kielcza, która już długo czeka na swoje szczęśliwe zakończenie.

Starania o pieniądze z budżetu państwa

– Co roku staramy się korzystać ze wszelkich źródeł finansowania, w tym z budżetu państwa – mówił  Bartłomiej Horaczuk. – To są m.in. zadania mostowe, dofinansowane z Ministerstwa Infrastruktury. W roku 2022 przewidujemy przebudowę mostów z korektą łuków w Dąbrówce Łubniańskiej i Łubnianach za 6 mln zł. Jeśli po tych robotach zostaną oszczędności, to mamy w rezerwie przygotowane dwa zadania – przepusty wraz z rozbudową w Gwoździcach za 3 mln zł oraz przepust w Jełowej za 300 tysięcy złotych – informował dyrektor ZDW.

Na podpisanie umowy czekają dwa kolejne zadania w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg – to rozbudowa ponad 7 kilometrów drogi na odcinkach DW 424 Gwoździce – Odrowąż – Gogolin i DW 415 Gwoździce – Rogów oraz 8,5 kilometra DW 429 w Polskiej Nowej Wsi i DW 435 od Wawelna do drogi krajowej nr 46. Obydwie inwestycje mają w sumie kosztować 105 milionów złotych. – Czekamy na sygnały z Ministerstwa Infrastruktury i Ministerstwa Obrony Narodowej dotyczące podpisania tych umów, aby niezwłocznie przystąpić do ich realizacji, bo to ważne, wyczekiwane zadania – mówił Szymon Ogłaza.

 

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy