Młodzież rządzi

Dwa najbliższe dni wnętrza Urzędu wypełni młodzieżowa energia. III Opolski Kongres Młodzieży to mnóstwo ciekawych tematów, inspirujących prelegentów i burza pomysłów. Tematem przewodnim jest zdrowie psychiczne młodych ludzi. Zapraszamy w piątek i sobotę.

Tegoroczne wydarzenie odbywa się pod hasłem “Nie jesteś sam!”, a tematem przewodnim Kongresu jest zdrowie psychiczne młodzieży oraz motywacja do podejmowania aktywności.

– Bez wątpienia to problem wewnętrzny każdego z nas, bez względu na wiek czy pełnioną funkcję. Kondycja psychiczna i fizyczna jest istotna dla nas samych, ale i naszego otoczenia zawodowego oraz prywatnego. Dziękuję, że chcecie rozmawiać z młodymi ludźmi, jak się czują i co czują – mówił marszałek Andrzej Buła. Marszałek dodał, że warto, aby po Kongresie pojawiły się konkluzje i wytyczne, zarówno dla samorządu województwa, jak i dla środowisk zaangażowanych w temacie zdrowia psychicznego. – Proszę również tych wszystkich, którzy pracują na co dzień z młodzieżą, aby potrafili się włączyć w propozycje młodych ludzi – zaapelował.

Jak przyznał Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa, spotkanie to naturalna ewolucja działań i zaangażowania Forum Młodzieży Samorządu Województwa Opolskiego. – Kongres nie wziął się z próżni. Mam satysfakcję, że to już trzecia kadencja Forum młodzieży. Cieszę się, że udaje się zbliżyć nie tylko młodzież studencką, o której mówią samorządy, ale również tę licealną, o której się często zapomina. To właśnie my jako województwo, włączyliśmy licealistów do aktywności i wsłuchaliśmy się w ich głos – mówił wicemarszałek. To właśnie etap licealny jest kluczowy w kwestii podejmowania decyzji na przyszłość. – Jeśli taki młody człowiek na tym etapie zdecyduje się na wyjazd na studia do innego województwa, to już do nas nie wróci. To ważny przedział wiekowy – dodał Zbigniew Kubalańca.

Do tematu tegorocznego spotkania nawiązał przewodniczący Forum Młodzieży Samorządu Województwa Opolskiego, Maksymilian Polis. Jak przyznał, jest on naturalnym rezultatem ubiegłorocznego Kongresu. – Zrodził się podczas ubiegłorocznej edycji, kiedy to dyskutowaliśmy o wyzwaniach edukacji i uczniów w czasach pandemii. – Nie tylko statystyki mówią o tym, że jest źle. Słyszymy to od naszych kolegów, rówieśników. Zgłaszają takie problemy jak odosobnienie, depresja, spadek motywacji czy smutek. To nas poruszyło i dlatego się spotykamy – przyznał Maksymilian Polis. Natalia Okos, przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Opola dodała, że temat zdrowia psychicznego młodzieży jest w debacie publicznej często pomijany. – Dokonany wszelkich starań, aby to zmienić i zaakcentować. Choroby psychiczne, depresja, powrót do normalności po rzeczywistości covidowej to bardzo ważne aspekty – mówiła.

Nauka zdalna, jak ocenia Hubert Taładaj, członek Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem, Koordynator Główny Parlamentu Młodych RP, była czymś nowym, mającym zarówno swoje plusy jak i minusy. –  To rozwiązanie, gdy zaczęła się pandemia, mogło wydawać się dla niektórych wybawieniem. W codziennej pogoni za obowiązkami, dobrymi ocenami oraz obowiązkami szkolnymi taka nauka mogła stanowić pewien oddech. Z biegiem czasu, z tokiem rozwoju pandemii to rozwiązanie wykształciło zasadniczą wadę – zbyt duże odległości od znajomych, brak kontaktu ze szkołą, nauczycielami. Efektem negatywnym była stagnacja w sferze psychiki – mówił.

Wśród referentów znaleźli się samorządowcy, specjaliści i młodzi aktywni przedstawiciele wielu środowisk. – W Kędzierzynie-Koźlu od 10 lat działa Młodzieżowa Rada Miasta. To młodzież pomaga samorządowi. W naszej Radzie jest reprezentacja ze szkół podstawowych i średnich. Spotykamy się co miesiąc i świetnie współpracujemy. Wiele nam podpowiadają. Słucham młodzieży, po to jesteśmy – przyznała prezydent Kędzierzyna – Koźla Sabina Nowosielska.

III. Opolski Kongres Młodzieży został zorganizowany przez Forum Młodzieży Samorządu Województwa Opolskiego wspólnie z samorządem województwa opolskiego oraz Stowarzyszeniem “Europa Iuvenis”. Tym razem partnerem jest również Młodzieżowa Rada Miasta Opola.

kk

Nasze serwisy