Druhowie z Ukrainy na Opolszczyźnie

Sześcioosobowa delegacja strażaków ochotników z partnerskiego obwodu iwanofrankowskiego  podpatruje pracę polskich kolegów. Zaproszeni zostali przez ochotników z Kadłuba Turawskiego.

Strażacy, którzy przyjechali do Kadłuba Turawskiego ,pochodzą z Dubowećkiej Wspólnoty Terytorialnej  w obwodzie iwanofrankiwskim. Należy zaznaczyć, że struktury ochotniczych straży pożarnych na Ukrainie dopiero się tworzą. Dzięki pobytowi na Opolszczyźnie mogą oni zapoznać się z systemem ratownictwa wypracowanego w Polsce. Opiekun grupy Wolodymyr Szenkewycz mówi, że właśnie współpraca zawodowych strażaków z ochotnikami jest dla niego największym zaskoczeniem. – Inicjatorem powstania w naszej miejscowości ochotniczej straży jest wójt. Jesteśmy na etapie budowania naszych struktur. Zaskoczeniem dla mnie są relacje między zawodowcami a ochotnikami. Są one bardziej partnerskie. Szczególnie tutaj czujemy się częścią większej braci strażaków ponad granicami – podkreśla Wolodymyr Szenkewycz.

Wicemarszałek województwa Zuzanna Donath-Kasiura, która spotkała się z gośćmi mówi, że współpraca z Ukrainą trwa już 20 lat. – Współpracujemy w różnych obszarach. Szczególnie właśnie, jeśli chodzi o strażaków ochotników. Warto podkreślić, że mogą oni liczyć na pomoc naszych gmin i powiatów. To tutaj ta współpraca najbardziej jest zauważalna – zaznacza Zuzanna Donath-Kasiura.

Andrzej Latussek, naczelnik OSP w Kadłubie Turawskim cieszy się, że udało się doprowadzić do spotkania z kolegami z Ukrainy. – Pokazaliśmy im, jak wygląda nasz system działania. Byliśmy również w Państwowej Straży Pożarnej. Wspólnie pojechaliśmy na uroczystości “Florianów” w Warszawie – opowiada Andrzej Latussek. Strażacy mogli też zobaczyć, jak pracują ochotnicy z Kadłuba Turawskiego. W trakcie ich pobytu jednostka wyjechała do pożaru. Dodajmy, że pobyt strażaków z Ukrainy możliwy jest dzięki realizacji  przez OSP w Kadłubie projektu dofinansowanego z budżetu samorządu województwa opolskiego w ramach konkursu dot. współpracy międzynarodowej.  Opolscy strażacy OSP wspierają swoich partnerów w tym zakresie, m.in. organizując zbiórkę sprzętu, przekazując swoje doświadczenia w funkcjonowaniu OSP.

 

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy