Talenty otrzymały pieniądze na swoją twórczość

Mają pomysły na wystawy, piosenki, bajki dla dzieci, spektakle czy film. Wśród „Marszałkowskich Talentów” jest Jakub Dubik, który skomponuje i wykona wraz z zespołem hymn województwa opolskiego. Jest też Milena Dutkowska, która chce napisać scenariusz do dwóch filmów.

Komisja opiniująca pomysły otrzymała 67 wniosków stypendialnych w ramach konkursu „Marszałkowskie Talenty”. Komisja, w której znaleźli się m.in. przedstawiciele różnych sfer działalności i twórczości kulturalnej, oceniała m.in. jakość artystyczną (badawczą) zgłaszanego  przedsięwzięcia,  jego oryginalność i nowatorstwo, dorobek kandydata w reprezentowanej dziedzinie czy też znaczenie przedsięwzięcia dla kultury regionu i jego promocji. Tutaj nie liczył się wiek ale głównie pomysł i wcześniejsze artystyczne dokonania.

Stypendia dla artystów

W efekcie pracy komisji marszałek województwa opolskiego przyznał stypendia w wysokości 7 600 zł każde aż 30 osobom. – Nasi artyści dostarczają nam wielu wrażeń. Jest to m.in. muzyka, teatr, nowe technologie audiowizualne, prace badawcze czy twórczość ludowa. Pokazujemy ludzi zdolnych, z pasją, którzy są inspirujący dla innych. Nasi stypendyści mają konkretne projekty, które sami zaproponowali. A stypendium jest również formą podziękowania za ich pracę, bo ich twórczość jest powodem do naszej dumy i satysfakcji – wyjaśnia marszałek województwa Andrzej Buła.

Artyści mają pomysły

Jakub Dubik chce skomponować hymn województwa opolskiego. – Ten pomysł był też dla mnie zaskoczeniem. Utwór utrzymam w konwencji tego co do tej pory robiłem z swoim zespołem Cello Brothers. Będzie to z nutką elektroniki i nowego brzmienia – opowiada Jakub Dubik. Paulina Ptaszyńska zgłosiła wniosek z zakresu sztuk wizualnych. – To będzie cykl prac związanych z instalacjami multimedialnymi czyli sztukami audiowizualnymi. To będzie około pięciu projektów, które będą prezentowane w trakcie wystawy w galerii A4 Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego – opowiada. Bajkę chce napisać Kinga Markowska. – Pochodzę z Głogówka, a w mojej okolicy urodził się Jan Cybis. Związana jestem z Wróblinem, miejscem urodzenia artysty, jednocześnie pracuję z Muzeum Regionalnym. Zauważyłam, że Jan Cybis jest dla wielu trudnym malarzem. Poprzez bajkę chcę opowiedzieć o tym, czym jest sztuka. Przybliżyć twórczość Jana Cybisa, który wchodził w głębię człowieka – opowiada Kinga Markowska. Adrian Szafrański otrzymał stypendium w kategorii teatralnej. – Inspiracją było dla mnie wodzenie niedźwiedzia. Między wigilią a uroczystością Trzech Króli mamy wspaniałą tradycję. Jest to wpisane w fundament początków tych społeczności. Zwyczaj oswajał ze śmiercią, wprowadzał cykliczność, jednał z upiorami, pomagał nazwać strachy – mówi. Marta Poprawka interesuje się twórczością ludową. – To jest trudny projekt. Wiąże się z pracą terenową. Nasze województwo jest bogate we wzór opolski. Sama jestem kroszonkarką, więc chcę pokazać tradycję zdobienia poprzez dokumentację twórców ludowych i stworzenie katalogu wzorów – opowiada Marta Poprawka.

Pomagamy w ciężkim czasie dla artystów

– To był bardzo trudny wybór. Mam takie poczucie, że wybraliśmy najlepszych z najlepszych. To osoby, które już zaistniały w branży artystycznej. Cieszę się, że odradzają się sztuki wizualne – opowiada Agnieszka Kamińska, członek komisji oceniającej oraz dyrektor departamentu zajmującego się kulturą i sportem w urzędzie marszałkowskim.

O twórcach mówi również Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek odpowiedzialny m.in. za kulturę: – Te dwa ostatnie lata były dla nich bardzo ciężkim czasem, dlatego też zwiększyliśmy liczbę stypendiów. Te osoby wytrwały w swojej pasji i twórczości. Zauważyliśmy, że pomysłów było bardzo wiele – od kompozycji po ochronę zabytków.

Pełna lista wszystkich stypendystów dostępna tutaj

PW

 

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy